avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz acordare salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz acordare salariu compensatoriu

Buna ziua!

Numele meu este Danut si am lucrat la o firma de webdesign. In data de 04 august 2009 am primit preavizul de concediere. Contractul a fost inchis cu art. 65 ( 1 ) din Codul muncii.
Am facut o cerere conform Art. 78 (1) din CCM pentru un salariu compensatoriu.
As dorii sa stiu sub ce forma voi primii acest salariu si care o sa fie suma primita.
Pe cartea de munca am salariul brut de 900 ron, in mana primeam insa 1600.
Este primul meu job si nu stiu cum sa procedez.

Mentionez deasemenea ca nu mi s`a adus la cunostinta semnarea niciunuia dintre urmatoarele documente:
- regulament de ordine interiaora;
- protectia muncii;
- nici un stat de plata;
- si, un an de zile am lucrat fara carte de munca...motivul prezentat pentru acest lucru a fost..."de ce nu mi`ai cerut sau mi`ai adus aminte".

Mi s`a comunicat insa ca salariul compensatoriu o sa fie de 600 de ron, pentru ca din cei 900 se scad impozite.

v`as ruga sa ma indrumati si pe mine.

imi cer scuze pentru deranj.

O zi buna, Danut!
Cel mai recent răspuns: boerica , utilizator 16:37, 28 Septembrie 2009
La un salariu de 900 lei, fara persoana aflata in intretinere ar trebui sa luati un salariu net de 670 lei.

De cat timp sunteti angajat cu contract de munca?
din luna februarie, deci de 7 luni.

deci salariul compensatoriu o sa fie de 670 ron?
Ultima modificare: Luni, 28 Septembrie 2009
a.danut, utilizator
Da 670 lei.
k.
va multumesc mult!

o zi buna in continuare!
Nu se retin contributii la plata unei sume compensatorii pentru desfiintarea postului.
Se plateste cel putin un salariu lunar brut (nu se specifica "brut" in CCM, dar in toate legile care se refera la salariu minim, salariu mediu, etc., este vorba de salariu brut) si se retine doar impozit de 16%.
Se face un tabel (sau stat de plata, depinde in ce program lucrati statele) cu, nume, CNP, suma bruta, impozit, suma neta, data platii, semnatura de primire a banilor. Impozitul se vireaza de catre angajator si se raporteaza in declaratia 101.

Alte discuții în legătură

Salariu compensatoriu ionela77 ionela77 buna ziua! am o rugaminte la dumneavoastra! o sa primesc un salariu compensatoriu acum la concediere si intrebarea mea este daca salariul acesta va fi brut sau ... (vezi toată discuția)
salariu trecut pe notificarea de plata angelica82 angelica82 Buna ziua, Fac o notificare de plata firmei unde lucrez.Sunt insarcinata si momentan sunt in CM.Sunt angajata din Iulie 2013 cu salariul brut 800 lei ... (vezi toată discuția)
Salariul serbanikha serbanikha [b]Buna ziua,intrebarea mea este urmatoarea: Am cerut o marire de salariu pe contractul de munca de la 700 la 1200 Ron,iar patronul firmei sustine ca daca imi ... (vezi toată discuția)