Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Rezultat final concurs functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Rezultat final concurs functionari publici

Buna ziua! Am sustinut primul meu examen in cadrul unei institutii publice..In urma sustinerii probei scrise am fost singura admisa, restul candidatilor fiind respinsi ca urmare a punctajului obtinut (sub 50 pct), respectiv unuia dintre candidati i s-a anulat lucrarea. Dupa afisarea rezultatelor probei scrise candidatul caruia i s-a anulat lucrarea a facut contestatie,in termenul legal, contestatie ce nu putea fi rezolvata in termenul de 24 de ore intrucat lipsea un membru ce trebuia desemnat din partea ANFP din cadrul comisiei de solutionare a contestatiilor. Intr-un final, s-a instiintat ANFP in vederea solutionarii modului de desfasurare a concursului si drept urmare contestatia, care era de drept anulata, trebuia sa intre in competenta ANFP, iar concursul se putea desfasura in continuare. M-au chemat pentru sustinerea interviului, am luat punctaj peste 50 puncte, am vazut pe afisier ca am fost admisa si aici s-au oprit lucrurile. Nu stiu ce se va intampla in zilele urmatoare, nu primesc decat raspunsul "nu stiu" din partea institutiei unde am fost admisa. Trebuie sa astept raspunsul din partea ANFP vis-a-vis de contestatia anulata ce e in competenta acesteia? Ce termene sunt in acest caz? Contestatia formulata fata de rezultatul probei scrise sau fata de proba interviu, din ceea ce am citit din legea 611/2008, se solutioneaza in termen de max. 24 de ore de la exp. term. de depunere a contestatiilor. Ce se intampla cand contestatia apare ca urmare a anularii unei lucrari? Ma scuzati de prea multele cuvinte, dar nu am mai avut de a face pana acum cu modul de lucru al unei institutii publice. Multumesc anticipat.
ContSters435031, utilizator