Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numere de 5 zile la o masina adusa din Germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numere de 5 zile la o masina adusa din Germania

Buna ziua,
Am cumparat o masina din Germania si am luat numee de 5 zile(galbene),am trecut peste tot cu masina,am ajuns la Regin si un echipaj de politie m-a oprit spunand ca nu am voie sa circul in Romania cu aceste numere, eu am platit am si asigurare pe perioada acestor 5 zile.
Mi-au ridicat permisul si mi-au luat nmerele, urmand sa aduc masina acasa pe platforma. Cum este legal.
Stiu ca este o conventie , ca se poate circula si in romania pe perioada celor 5 zile. Odata cu aderarea la UE, avem libera circulatie a marfurilor si cred ca nu aveau dreptul sa-mi fie confiscate numerele..
Ma puteti ajuta cu un raspuns un sfat cum este de procedat in continuare?

Multumesc!
Numerele galbene sunt numere provizorii care va dau dreptul sa circulati numai pe teritoriul statului emitent, Germania. La fel si cu numele rosii din România. Autorizația de circulație provizorie este valabila doar in Romania!
Ati ales varianta mai ieftina a numerelor galbene dar asta nu va permite sa "exportati" masina pe propriile roti. Dreptul de liberă circulatie a mărfurilor nu va fost îngrădit. Trebuia sa cumparati numere rosii pentru"export"
Buna dimineata!Am cumparat o masina din Germania,am numere valabile pt 30 zile.Pot merge cu numerele acestea de Germania in vacanta in Turcia?Multumesc mult!
Buna ziua..in aceeasi situatie sunt si eu..cum ati rezolvat problema? Ati reusit sa plecati in vacanta in Turcia?

Robertsarah a scris:

Buna dimineata!Am cumparat o masina din Germania,am numere valabile pt 30 zile.Pot merge cu numerele acestea de Germania in vacanta in Turcia?Multumesc mult!

Este un mare abuz.... !!!!
Sunt perfect valabile si in ROMANIA (Scrie si pe acel talon in limba germana)...romania a semnat tratate bilaterale de recunoastere cu Germania!
A fost un ordin de la Seful Politiei Romane ca nu sunt valabile (ABUZIV)...dupa care se fac aceste abuzuri....militienii nu stiu sa citeasca....dupa un zvon fac dosare penale....!!!! Acest ordin de MILITIAN DESTEPT care intre timp s-a retras dupa site ul politiei ROMANE !
Faceti plangere penala de abuz in serviciu cui va facut dosar penal!!!!
Toate cazurile au luat SCOATERE DE SUB URMARIREA la parchet !!!!