avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordonanta privind blocarea posturilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordonanta privind blocarea posturilor

Art 7 alin 1 prevede ca: De la data intrarii n vigoare a prezentei ordonante pana la data de 31.12.2017, se suspenda ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante sau temporar vacante, inclusiv procedurile demarate in vederea ocuparii posturilor vacante, de autoritatile si institutiile publice prevazute la art 1 alin 1.
Alin2 vine si ne spune ca prin exceptie se continua procedurile de ocupare a posturilor pentru care au fost publicate anunturi in Monitorul Oficial................
Am o mare dilema! La ce se refera sintagma "inclusiv procedurile demarate in vederea ocuparii posturilor vacante" in contextul exceptiei de la alin.2???
Detasari se mai pot face????
Cel mai recent răspuns: Victor82 , utilizator 12:33, 31 Iulie 2017
A fost demarata procedura de ocuparea a postului prin detasare ?
Nu inca! urmeaza sa fie demarata prodecura de detasare, insa nu stiu daca se mai poate
In opinia mea, nu cred ca mai este posibil asa ceva. Insa puteti solicita in punct de vedere de la Ministerul Muncii.
Ultima modificare: Marți, 25 Iulie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, dar astia nu prea dau puncte de vedere, si cand o fac....te doare capul ce prosti spun.
Nu sunt lamurit deloc in privinta detasarilor!
Exista nelamuriri intrucat nici actul normativ nu reglementeaza exact toate situatiile posibile.

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie...reincadrare pe acelasi post patrician patrician Buna seara....O persoana..conform CNP-ului..trebuie sa iasa la pensie la 25 septembrie. Unitatea, are nevoie in continuare de persoana respectiva, pe postul ... (vezi toată discuția)
Schimbarea locului de munca, a felului muncii si a functiei dana manea dana manea Un salariat a suferit o condamnare prin care i s-a interzis exercitarea profesiei timp de 1 an. Si-a facut cerere de schimbare a locului de munca, felului ... (vezi toată discuția)
Angajare 2010 Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! Înn ce conditii se poate angaja o persoana in anul 2010 in cadrul unei institutii publice(ex. primarie) pe functie contractuala sau functionar ... (vezi toată discuția)