Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordonanta privind blocarea posturilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordonanta privind blocarea posturilor

Art 7 alin 1 prevede ca: De la data intrarii n vigoare a prezentei ordonante pana la data de 31.12.2017, se suspenda ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante sau temporar vacante, inclusiv procedurile demarate in vederea ocuparii posturilor vacante, de autoritatile si institutiile publice prevazute la art 1 alin 1.
Alin2 vine si ne spune ca prin exceptie se continua procedurile de ocupare a posturilor pentru care au fost publicate anunturi in Monitorul Oficial................
Am o mare dilema! La ce se refera sintagma "inclusiv procedurile demarate in vederea ocuparii posturilor vacante" in contextul exceptiei de la alin.2???
Detasari se mai pot face????
A fost demarata procedura de ocuparea a postului prin detasare ?
Nu inca! urmeaza sa fie demarata prodecura de detasare, insa nu stiu daca se mai poate
In opinia mea, nu cred ca mai este posibil asa ceva. Insa puteti solicita in punct de vedere de la Ministerul Muncii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, dar astia nu prea dau puncte de vedere, si cand o fac....te doare capul ce prosti spun.
Nu sunt lamurit deloc in privinta detasarilor!
Exista nelamuriri intrucat nici actul normativ nu reglementeaza exact toate situatiile posibile.