Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire prin testament olograf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire prin testament olograf

Buna ziua! Tatăl meu a cumpărat o casa care a dorit să mi o lase mie moștenire facandu- mi un testament olografic cu doi martori! Din păcate tatăl meu a decedat acum 6 luni nemaiputand sa legalizeze testamentul olografic. Întrebarea mea este : daca acest testament olografic este valabil și cum trebuie sa procedez sa intru in posesia acestei case ! Vă mulțumesc anticipat! O după amiază plăcută!
Buna ziua,
Posibilitatea este simpla, sa va adresati unui NORAR public ce-si are biroul pe raza judecatoriei sub a carei acoperire a avut ultimul domiciliu tatal dumneavoastra si sa dezbateti succesiunea.
Conform acelui testatament va va reveni, in afara de cota legala si cotitatea disponibila.
ATENTIE, la dezbaterea succesiunii vor trebui sa fie chemati toti mostenitorii (fratii si surorile dumneavoastra vii sau, daca sunt decedati, prin descendentii lor, precum si mama daca traieste)