Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducerea personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducerea personala

buna ziua ,
as dori un raspuns in legatura cu deducea salariala la persoanele ce au in intretinere 1 persoana . din cate stiu eu deducerea salariala la asemenea persoane este de 400 ron . Nu am gasit nici o intelegere la angajator, desi iam aratat aceasta lege . poate ma puteti ajuta si sa imi spuneti cine are dreptate.atasez si un link cu ce am arata angajatorului.
[ link extern ]
Multumesc
si totusi [ link extern ]
Da, doamna, se aplica Ord. nr.52/2016, dar deducerea de 400 lei este valabila la un salariu brut pana la 1500 lei.
Dvs. ati spus ca aveti un venit net de 1500 lei, ceea ce inseamna ca venitul brut este de 2100 lei, asa cum v-am calculat mai sus.
Inseamna ca nu intelegeti diferenta dintre venit brut si venit net.
Venit brut = totalitatea veniturilor realizate la angajator
venit net = venitul brut - contributii (CAS, CASS, somaj) - impozit.