Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... consilierul personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

consilierul personal

exista urmatoarea situatie: un director general si-a angajat pe bani personali un consilier personal.
acesta il insoteste zi de zi la locul de munca si ii preia si din atributiile de serviciu.
in locul acestuia ia decizii, indruma coordoneaza activitati diverse.
este legal si daca da unde regasesc intr-o lege aceasta problema.
daca nu cum se numeste "aceasta" fapta???
va multumesc
Nu stiu de ce n-ar fi legal, deoarece nu numai persoanele juridice pot fi angajatori, ci si persoanele fizice.
Cred ca ar fi bine sa specificati despre ce fel de firma este vorba.
este vorba despre o institutie de stat
bugetara adica.
iar "consilierul personal" este angajat de director
are dreptul sa participe la luarea unor decizii ale institutiei???
nu prea imi vine sa cred ca este legal
astept totusi o parere
multumesc
daca acel consilier si semnaza in locul directorului, ceea ce m-as indoi, atunci e ilegal, avand in vedere ca o functie intr-o institutie de stat se acupa prin concurs...in fapt exista o practica de folosire a consilierilor ca specialisti in diverse domenii.ei exista si in cabinetele ministerelor si a altor autoritati publice centrale sau locale si nu numai.cat de utili sunt , asta se apreciaza de la caz la caz:D
Fiind un director angajat intr-o institutie publica de stat este ilegal sa angajeze din bani personali un consilier care sa intreprinda activitati in cadrul acelei institutii! Din punct de vedere al organigramei acel post nu exista iar acea persoana nu are ce cauta in acea institutie!
Asta este punctul meu de vedere personal!
Iar ca incadrare a faptei , eu o incadrez la abuz in serviciu!B-)