Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate cu prenumele gresit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate cu prenumele gresit

Buna seara. Am si eu o intrebare vis a vis de titlul de proprietate al strabunicului meu (decedat acum 40 de ani), tatal meu este trecut mostenitor alaturi de ceilalti 3 frati cu totii decedati pentru teren si 2 case dintr- o comuna, in care s-a strecurat o eroare. Prenumele de pe titlu al tatalui meu in loc de Gheorghe este trecut George, in schimb la cladiri este trecut corect prescurtat Ghe. ca si vecinatate la a doua cladire. Primaria spune ca astfel de erorare poate fi corectata pe actualul titlu de proprietate si la notar, asta se va "indrepta" printr-o declaratie de notorietate, in cadrul procedurii succesorale. Este adevarat? dar nu mi se pare corect, avand in vedere ca vina le apartine 100%. Ce sfat imi dati?
Va multumesc mult!
liliarc, utilizator