Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordonanata 53/20017 vs. HG 500/2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordonanata 53/20017 vs. HG 500/2011

Art. 17 alin 5 Codul muncii spune (5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (3) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adiţional la contract, anterior producerii modificării, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare este prevăzută în mod expres de lege sau în contractul colectiv de muncă aplicabil. " impune incheierea unui act aditional, dar transmiterea in revisal cf hg 500/2011?
se aplica contractelor nou incheiate ?
multumesc!
OUG se aplica situatiilor ivite dupa intrarea ei in vigoare. Nu are efecte retroactive.