Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz in impul Concediului de Crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz in impul Concediului de Crestere Copil

Buna ziua,
Sotia mea urmeaza sa se intoarca la serviciu cu 60 de zile mai devreme,iar eu doresc sa intru in Concediu de Crestere Copil pentru 60 de zile.
In acesta perioada pot renunta la actualul loc de munca fara a mai sta in preaviz ?

multumesc
Nu prea inteleg, de ce trebuie sa demisionati ?
Da, puteti face asa ceva.

Solicitati incetarea c.i.m. fie cu acordul partilor ( art.55 lit.b C.mun.), fie prin demisie care poate fi cu sau fara preabiz (art.81 C.mun.).
Pentru ca imi doresc sa incep activitatea in alta companie,dar numai vreau sa stau in preaviz.
Este "incomod" sa stau 60 de zile acasa si dupa sa ma reintorc sa stau 20 de zile lucratoare in preaviz.
Solicitati incetarea C.i.m. cu acordul partilor. Nu se acorda preaviz in acest caz.
Da, conform art.55,lit b.Dar angajatorul poate sa nu fie de acord...
Atat vroiam sa stiu,daca mai exista si alta varianta...

multumesc