avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz in impul Concediului de Crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz in impul Concediului de Crestere Copil

Buna ziua,
Sotia mea urmeaza sa se intoarca la serviciu cu 60 de zile mai devreme,iar eu doresc sa intru in Concediu de Crestere Copil pentru 60 de zile.
In acesta perioada pot renunta la actualul loc de munca fara a mai sta in preaviz ?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:16, 9 August 2017
Nu prea inteleg, de ce trebuie sa demisionati ?
Da, puteti face asa ceva.

Solicitati incetarea c.i.m. fie cu acordul partilor ( art.55 lit.b C.mun.), fie prin demisie care poate fi cu sau fara preabiz (art.81 C.mun.).
Pentru ca imi doresc sa incep activitatea in alta companie,dar numai vreau sa stau in preaviz.
Este "incomod" sa stau 60 de zile acasa si dupa sa ma reintorc sa stau 20 de zile lucratoare in preaviz.
Solicitati incetarea C.i.m. cu acordul partilor. Nu se acorda preaviz in acest caz.
Da, conform art.55,lit b.Dar angajatorul poate sa nu fie de acord...
Atat vroiam sa stiu,daca mai exista si alta varianta...

multumesc

Alte discuții în legătură

Demisie fara preaviz kardia28 kardia28 Buna ziua. Doresc sa demisionez in ziua in care legal trebuie sa ma intorc la servici dupa concediul de maternitate.Problema e ca nu vreau si nu pot sa stau ... (vezi toată discuția)
Schimbarea locului de muncă Valentina Emanuela Valentina Emanuela Bună! Cum trebuie să procedez la schimbarea locului de muncă,eu fiind în concediu maternal,să primesc stimulentul şi să fiu angajată la noul loc cu 60 ... (vezi toată discuția)
Demisie nicoleta78 nicoleta78 Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in problema cu care ma confrunt. In cursul zlei de ieri mi-am dat demisia de la compania unde lucram. Am ... (vezi toată discuția)