avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimbarea locului de muncă
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimbarea locului de muncă

Bună! Cum trebuie să procedez la schimbarea locului de muncă,eu fiind în concediu maternal,să primesc stimulentul şi să fiu angajată la noul loc cu 60 de zile înainte. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valentina Emanuela , utilizator 16:17, 23 Ianuarie 2017
Pasii sunt urmatorii :
- la vechiul loc de munca , depuneti cerere de incetare a suspendarii si, totodata, de incetarea c.i.m.

- la noul loc de munca, incheiati c.i.m.

- dupa incheierea noului c.i.m., depuneti actele pentru stimulent.

Totul trebuie sa se efectueze inainte cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul varsta de 2 ani.
Mulțumesc! Se poate ca la vechiul loc de muncă să nu îmi facă demisia la zi? Să trebuiască să stau 15 zile? Cererea si demisia le depun în aceeaşi zi?
Şi dacă eu trebuie să fiu angajată în data de 1 aprilie,când ar trebui să îmi fac cererile?
1. Cererea de incetare a suspendarii c.i.m. si , totodata, de incetare a c.i.m. se pot depune in aceeasi zi si pot avea aceeasi dat ade la care sa-si produca efecte.

2. Demisie la zi nu exista.

Fie solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun., fie prin demisie -art.81 C.mun.

In cazul incetarii c.i.m.cu acordul partilor nu se acorda preaviz. In situatia demisiei, aceasta poate fi cu sau fara preaviz.

3.
.... Şi dacă eu trebuie să fiu angajată în data de 1 aprilie,când ar trebui să îmi fac cererile? ....


In acest caz, mai bine vorbiti cu angajatorul sa vedeti daca accepta o incetare a c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.

Daca nu accepta, atunci va dati demisia inainte de 01.04.2017 cu exact numarul de zile de preaviz ce sunt mentionate in c.i.m.

Daca accepta, cererea o puteti depune si pe data de 30/31 martie 2017.
Mulțumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie Luisa140884 Luisa140884 Buna ziua. Am o fetita care pe data de 6.sept 2018 implineste 2 ani si in luna mai pe 15 vreau sa reincep serviciul. Problema este ca nu vreau sa ma reintorc ... (vezi toată discuția)
Angajarea la alt loc de munca dupa ccc Georgiana Ciomaga Georgiana Ciomaga Buna ziua! In septembrie imi voi da copilul la cresa si dupa ce se va acomoda, sa incep serviciul. Copilul face 2 ani abia in aprilie 2018. Problema e ca nu as ... (vezi toată discuția)
Intoarcere din concediu crestere copil Rocsanaa1 Rocsanaa1 Buna ziua! Sunt in cic pana la cei 2 ani ai copilului,dar doresc sa ma intorc la munca mai devreme pentru a beneficia de stimulentul de insertie pana la 3 ... (vezi toată discuția)