Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna ziua. Am o fetita care pe data de 6.sept 2018 implineste 2 ani si in luna mai pe 15 vreau sa reincep serviciul. Problema este ca nu vreau sa ma reintorc la vechiul loc de munca pentru ca am alta oferta la un alt angajator. As vrea sa stiu pe ce data trebuie sa depun demisia la vechiul loc fara sa stau in preaviz, pentru a beneficia de stimulent pana face copilul 3 ani. Daca nu se accepta demisia si trebuie sa stau in preaviz, influenteaza cu ceva stimulentul?se poate ca pe data de 15 mai sa duc demisia si pe 16 sa imi fac angajarea la noul loc de munca sau trebuie angajarea facuta tot pe data de 15?va multumesc
1. Demisia fara preaviz este posibila numai in doua situatii :
- angajatorul renunta total la termenul de preaviz

- angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Puteti solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. .
In cazul incetarii c.i.m.cu acordul partilor nu se acorda preaviz.

2. Intr-adevar, data incetarii vechiului c.i.m.= data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.