Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie după schimbarea locului de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie după schimbarea locului de munca

Bună ziua! Am o fetita născută pe 6 sept 2016 și în luna iunie anul curent as vrea sa încep serviciul, numai ca locul de munca pe care îl aveam pana sa nasc este ocupat de alta persoana și am fost anunțată de angajator ca îmi poate oferi alt post. Eu am refuzat!
Întrebarea mea este, dacă schimb locul de munca, cum trebuie sa procedez cu fostul angajator ca să nu am întrerupere sau alta problema, în contextul în care eu vreau sa beneficiez de stimulentul de insertie lunar pana împlinește fata 3 ani. Va mulțumesc!
Luisa0609, utilizator
Trebuie ca data incetarii vechiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.

Acest fapt trebuie sa se intample inainte cu cel putin 60 de zile de data cand copilul implineste varsta de 2 ani.
Adică în ziua în care încetez contractul la vechiul loc sa am și angajarea făcută la noul loc de munca ca să am continuitate?
Mai am câteva întrebări dacă sunteți amabil:
1 Și dacă îmi dau demisia trebuie sa stau în preaviz?
2 Daca stau în preaviz mai pot beneficia de stimulent?
3 Care e cea mai simpla cale de a rezolva problema dacă cele mai sus menționate au răspuns afirmativ?
Va mulțumesc mult!