avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... majorare pensie grupa 2 de muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

majorare pensie grupa 2 de muncă

Vă rog frumos dacă poate cineva să-mi arate cum se face calculul de majorare a punctajului mediu lunar și anual cu grupa 2 de muncă cu următoarele date: vechime în grupă 22 de ani și 9 luni de la 1 august 1977 la 14 iulie 1999 și 1 februarie 1976 la 31 octombrie 1976 .Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:37, 16 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul de fata nu este vorba despre nicio majorare de punctaj.
Cand v-ati deschis drepturile(luna si anul) ?
Drepturile de pensie au inceput la 1 aprilie 2013.Vă mulțumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati primit majorarea la deschiderea dreturilor in urma aplicarii prevederilor art.100 lit.a) din legea 263/2010.
Aveti aceasta mentiune in decizie.
Bună ziua. Nu este trecut in decizie Legea 263/2010 art. 100 lit.. a .Este trecut Legea 3./1977 gr.2 ani 22 luni 6 zile 10. Stagiu aferent grupe/condiții. de muncă 5 ani 6 luni. Vă mulțumesc .Numar total puncte realizate 62.34

2
Ultima modificare: Miercuri, 16 August 2017
tetcu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
V-ati deschis drepturile pe legea 263/2010(dupa 01/01/2011):

Articolul 100
Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, potrivit legii;

Majorarea punctajului cu 25% pentru perioada lucrata in grupa II de munca trebuia sa intre in calculul pensiei odata cu deschiderea drepturilor.
O veti gasi mentionata in decizie.

Legea 192/2015 se aplica doar celor care si-au deschis drepturile inainte de 01/01/2011.
Dintre acestia aproximativ 95% pierd la pensie.
Li se micsoreaza punctajul mediu anual.
Printre ei, ma aflu si eu.
Pierd 20,xxxxx% din punctaj.

Alte discuții în legătură

Punctaj suplimentar pentru perioada lucrata in grupa i de munca psorinp psorinp Sunt pensionat de invaliditate gr II in data de 1.04.2004. Incepand cu data de 01.10.2009 conform OU 100/2008 mi s-au acordat 2.5 pct suplimentar pentru 5 ani ... (vezi toată discuția)
Marirea punctului de pensie liviudoina liviudoina Sora mea a iesit la pensie la 50 ani cu pensie de handicap gradul 2. Intrebarea mea este daca are dreptul la majorarea punctului de pensie cu 25% ,daca are ... (vezi toată discuția)