Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Inchiriere auto cu contract inregistrat ANAF
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Inchiriere auto cu contract inregistrat ANAF

Am închiriat un auto unei firme pe durata de 1 an! In contract mi.am dat acordul ca auto sa poata parasi Ro iar dupa circa o luna respectivul chirias mi.a spus ca auto s.a defectat intr.o tara a UE , a solicitat el unei firme transportatoare sa o aduca in tara iar dupa ce i.a adus.o la sediul societatii a refuzat sa plateasca firma transportatoare oprind auto ca garantie!!! Am actionat in judecat pe chirias pentru a.mi plati chiria de la data cand i.am dat auto si pana cand mi.o va inapoia dar acesta in intampinare a precizat ca defectiunea aparuta este un caz fortuit dar fara sa aduca o experiza din care sa reiasa acest lucru!!! Precizez ca pana la finalizarea procesului am solicitat politiei printr.o plangere penala sa.mi redobandesc auto ramanand ca plata chiriei sa o rezolv pe cale judecatoreasca dar politia a precizat ca fapta de a nu inapoia auto nu se incadreaza in infractiunea de abuz de incredere dand solutie in care precizeaza sa insist pe cale judecatoreasca pentru recuperarea auto!!! Rog sa ma lamuriti daca in urma actiunii judecatoresti imi va vi restituit auto sau astept degeaba si mai bine as plăti contravaloarea transportului catre firma transportatoare si imi voi recupera banii ulterior de la chirias??? Mulțumesc pentru orice pareri!!!
In lipsa concluziilor expertizei tehnice care sa concluzioneze asupra cauzelor care au generat defectiunea este hazardat a ne pronunta
Daca interesul dv prioritar este recuperarea vehiculului,ar trebui initial sa achitati c/v transport si ulterior sa solutionati litigiul cu partenerul contractual