Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriere cazier fiscal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriere cazier fiscal

Buna,as dori sa stiu daca cazierul meu fiscal este prescris sau trebuie sa merg la un avocat sa se faca demersuri in acest sens.
In cazul in care nu se poate prescrie care sunt termenele de prescriere.
Aici am sentinta judecatoreasca :

Ora estimata:
Complet: Penal - R8
Tip solutie: cu casare
Solutia pe scurt: În baza art.385 ind.15 pct.2 lit.d Cpp admite recursurile declarate de Parchetul de pe lângă Judecătoria Timişoara şi partea civilă Direcţia Regională pentru Accize şi Operaţiuni Vamale Timişoara împotriva sentinţei penale nr.548/27.02.2012 pronunţată de Judecătoria Timişoara în dosarul nr.18338/325/2011. Casează sentinţa recurată numai sub aspectul laturii civile. Rejudecând, obligă inculpatul Beghean Marius Viorel să plătească părţii civile Direcţia Regională pentru Accize şi Operaţiuni Vamale Timişoara (în calitate de reprezentantă a ANAF) următoarele sume de bani: 984 lei taxe vamale, 15.782 lei accize, 4.434 lei TVA, precum şi la plata accesoriile prevăzute de lege (dobânzi, penalităţi, majorări de întârziere) pentru fiecare dintre aceste creanţe începând cu data de 10.03.2011 şi până la data plăţii integrale a debitelor. Menţine în rest sentinţa recurată. În baza art.385 ind.15 pct.1 lit.b Cpp respinge, ca nefondat, recursul declarat de inculpatul Beghean Marius Viorel împotriva aceleiaşi sentinţe. În baza art.192 alin.2 Cpp obligă inculpatul la plata sumei de 200 lei, reprezentând cheltuielile judiciare avansate de stat în recurs. DEFINITIVĂ.
Document:

Multumesc mult.
Buna ziua!

Care este pedeapsa data de prima instanta?

Cu stima.
Ora estimata:
Complet: C6P
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: În temeiul art.2961 al. 1 lit.l din Legea nr.571/2003 condamnă inculpatul B M V , judecat în stare de libertate la pedeapsa de : - 1 (unu) an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de deţinere în afara antrepozitului fiscal, pe teritoriul României de produse accizabile supuse marcării-categoria ţigarete-fără a fi marcate sau marcate necorespunzător, peste limita a 10.000 de ţigarete. În temeiul art.270 al. 3 din Legea nr.86/2006, condamnă inculpatul la pedeapsa de : - 2 (doi) închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de deţinere şi transport de bunuri - din categoria ţigarete - care trebuie plasate sub un regim vamal cunoscând că acestea sunt destinate săvârşirii infracţiunii de contrabandă. În temeiul art. 65 al 2 C.pen. dispune pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 64 lit a) teza a 2-a şi lit. b) C.pen. pe o perioadă de 3 ani după executarea pedepsei principale. În temeiul art. 33 lit.a C.p. şi art. 34 lit.b C.p., contopeşte pedepsele aplicate în pedeapsa cea mai grea, aceea de 2 (doi) închisoare, cu interzicerea drepturilor prevăzute de art. 64 lit a) teza a 2-a şi lit. b) C.pen. pe o perioadă de 3 ani după executarea pedepsei principale. Interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a) teza a-II-a, lit b) Cod penal, pe durata şi în condiţiile art. 71 alin. 2 Cod penal. În temeiul art. 81 C. pen, dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei, stabilind termen de încercare de 3 ani , în condiţiile art. 82 C. pen. În temeiul art. 359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 C.pen., în sensul că, săvârşirea în termenul de încercare a unei infracţiuni intenţionate, are drept urmare revocarea suspendării condiţionate, cu consecinţa executării în întregime a pedepsei, care nu se contopeşte cu pedeapsa pentru infracţiunea ulterioară. În temeiul art. 71 alin. 5 Cod penal, suspendă executarea pedepselor accesorii, pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În temeiul art. 88 al 1 C.pen. dispune deducerea din pedeapsa aplicată inculpatului a reţinerii din data de 10.03.2011. În temeiul art. 118 lit. f) C.pen. confiscă de la inculpat cantitatea de 50.000 ţigarete marca Marble inventariate prin procesul verbal din data de 10.03.2011 aflat la fila 26 dos.U.P. În temeiul art.14, art.346 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 16.766 lei către partea civilă Direcţia Regională pentru Accize şi Operaţiuni Vamale Timişoara-Serviciul Antifraudă Fiscală şi Vamală, cu titlu de despăgubiri civile, constând în taxe vamale şi accize, sumă la care se adaugă dobânzi şi penalităţi de întârziere calculate de la data săvârşirii infracţiunii şi până la plata integrală a debitului. Respinge în rest pretenţiile civile ale acestei părţi, constând în taxă pe valoare adăugată. În temeiul art. 191 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 500 lei cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de recurs în 10 zile de la pronunţare cu inculpatul şi procurorul şi de la comunicare cu partea civilă.
Document: