Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cine apara interesul minorului in instanta civila si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cine apara interesul minorului in instanta civila si penala?

Pun in discutie art 58 CPC, in situatii legate de:
- stabilirea domiciliului minorului
- dreptul acestuia la intretinere din partea nerezidentului
- dreptul acestuia de a avea legaturi personale cu nerezidentul
- judecarea in instanta penala in baza Art 379 alin 2, CP, plangere formulata de nerezident

In care din aceste cazuri se impune aplicarea art 58 CPC?

Multumesc

Nu. In cazurile enumerate de dvs. exista reprezentant legal al minorului in persoana parintelui la care este stabilit domiciliul minorului.
Aplicarea prevederilor art.58 cpc, se poate face doar daca nu exista reprezentant legal al minorului
Stiti dvoastra o astfel de reglementare, cu atat mai mult cu cat vbim de autoritate parentala comuna? Sau cum devine rezidentul ca fiind unic reprezentatnt legal? Si ce ne facem inainte de a se stabili rezidentul?
asaofi, utilizator
Daca se numeste curator acesta va fi avocat.In caz de contrarietate de interese se numeste curator.
Procurorul nu poate fi curator.

In procesul penal este incident codul de procedura penala si nu codul de procedura civila.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca se numeste curator acesta va fi avocat.In caz de contrarietate de interese se numeste curator.
Procurorul nu poate fi curator.

In procesul penal este incident codul de procedura penala si nu codul de procedura civila.

Intr-un rechizitoriu pe 379 alin 2 cp, mama rezidenta e inculpat iar tatal nerezident si minorul sunt parti vatamate. Cine apara minorul?

Minorul va primi avocat din oficiu.