Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale organizare tombola
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

organizare tombola

Buna ziua !
Magazinul la care lucrez doreste sa organizeze o actiune de crestere a vanzarilor prin oferirea unor premii prin tragere la sorti, daca achizitionezi o suma minima.Acum am auzit ca ar trebui sa obtinem in prealabil o autorizatie de la Oficiul National de Jocuri de Noroc.
Am citit legea 124/2015, insa nu este prea clar.
Art 11 spune asa
Nu sunt considerate jocuri de noroc si sunt permise fara autorizare urmatoarele tipuri de jocuri:

[…]

c) actiunile organizate de diferiti operatori economici, in conditiile legii, in scopul stimularii vanzarilor si care nu presupun taxa de participare, respectiv niciun fel de cheltuiala suplimentara din partea participantilor si nici majorarea pretului pe care produsul l-a avut anterior desfasurarii actiunii publicitare;
Eu cred ca aici ne incadram noi.
Mai e necesar avizul ONJN ?

Mona_2014, utilizator