Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot rezolva o problemă în lipsa unui președinte ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot rezolva o problemă în lipsa unui președinte al asociației

buna ziua ,ma numesc s
Simona, locuiesc intr un bloc cu cinci scari,fiecare scara are propria asociatie de proprietari cu presedinte de scara,comitet etc .La scara noastra nu exista presedinte de scara ,comitet,,,,,este legal asa ceva? Un administrator sa ia hotarari de unul singur?Eu locuiesc la etajul 10 peretele de la casa liftului este deteriorata cand ploua apa se infiltreaza la mine.Eu nu am sprijin din partea administratorului....pentu ca rasp dumnealui a fost presedintele de scara se ocupa de asa ceva.Dar reparatii s au facut cum ar fi incaperea unde domnu adm sa si incaseaza intrtinerea ,,,geam termopan ,varuit si nu a intrebat pe nimeni .Pe mine ma pune sa umblu din usa in usa daca sunt deacord vecini sa participe la cheltiele acoperisului.ce ma sfatuita,,,,de unde sa incep.Am facut cerere catre asociatie privind problemele cu ,care ne confrutam cei de la etaj 10 pe palierul meu.VA MULTUMESC
Admin, administrator
Nu trebuie sa strangeti semnaturi pentru reparatia partii comune.Legea obliga asociatiile sa repare si sa intretina partile comune.Dar,admin are dreptate,presedintele este cel care se ocupa.Mai bine mergeti cu un convocator pentru adunare generala,puneti si un afis la loc vizibil...si alegeti-va presedintele.Ati putea chiar dvs sa fiti presedinte.
vali m, utilizator
In conditiile in care fiecare scara din imobil detine asociatie de proprietari distincta,este obligatoriu ca fiecare persoana juridica sa detina reprezentanti legali=presedinte,comitet executiv,cenzor/comisie de cenzori,administrator de imobil
Administratorul de imobil nu poate dispune de la sine putere hotarari
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii ale presedintelui si ale comitetului executiv
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa dispuna acte si actiuni prin care sa asigure buna functionare a partii comune de constructii si instalatii din imobil
Sesizati oficial presedintele de asociatie despre problema cu care va confruntati,solicitati dispunerea masurilor necesare remedierii deficientelor la partea comuna
Daca presedintele de asociatie refuza sa se implice pentru solutionare,in baza cererii inregistrate la asociatie sesizati oficial serviciul sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie
Buna ziua,
daca sunteti asociatie, atunci obligatoriu trebuie sa aveti presedinte si comitet executiv. Daca nimeni numai recunoaste ca este in comitetul executiv, atunci trebuie sa convocati de urgenta o Adunare Generala Extraordinara in care sa faceti noi alegeri, adunarea poate fi convocata si de 20% din membri.