avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de custodie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de custodie

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un model de contract de custodie.
Mulumesc
Cel mai recent răspuns: hajnyci , utilizator 14:46, 1 Octombrie 2009
CONTRACT DE CUSTODIE


Prezentul contract s-a incheiat intre urmatoarele parti:
S.C. ………………………………….. cu sediul in ………………, str. …… …………………. nr. ……., tel/fax ………………, inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr. J…../……./………, cod fiscal RO ……………………., cont nr. ………………………………….. deschis la …………………….., reprezentata legal prin Director General ……………………………………………… in calitate de PROPRIETAR/CUSTODE

si

S.C................................................................ cu sediul in ...................................
str.................................nr........................., inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr. J......................, cod fiscal R ......................, cont nr.........................
deschis la........................................, reprezentata legal prin............................................
in calitate de PROPRIETAR/CUSTODE .


OBIECTUL CONTRACTULUI

Obiectul contractului il constituie lasarea marfii/produselor in pastrarea custodelui si anume...................


TERMENUL CONTRACTULUI

Perioada de valabilitate a prezentului contract este de......................, de la data semnarii acestuia si pana la expirarea termenului, cu posibilitatea prelungirii acestuia prin act aditional cu acordul ambelor parti.

OBLIGATII

PROPRIETARUL
1. sa lase in custodie marfa;
2. sa notifice intentia de preluare a marfii de la custode cu 24 de ore inainte;
3. sa reclame toate lipsurile cantitative si calitative in termen de 24 de ore de la data preluarii marfii;
4. sa respecte programul de lucru al custodelui.

CUSTODELE
1. sa preia marfa;
2. sa reclame diferentele cantitative si calitative in termen de 24 de ore de la receptia marfii;
3. sa se ingrijeasca de bunurile preluate in custodie ca un bun proprietar;
4. sa elibereze marfa la solicitarea proprietarului.

CLAUZE GENERALE

1. ambele parti se obliga sa pastreze confidentialitatea asupra prezentei conventii;
2. in caz de forta majora ambele parti sunt exonerate de raspundere;
3. partea care invoca forta majora trebuie sa notifice in scris aparitia cazului de forta majora in termen de 3 zile de la aparitia sa, notificarea fiind insotita de certificatul eliberat de Camera de Comert si Industrie a Romaniei;
4. eventualele litigii care se pot ivi in legatura cu executarea si interpretarea prezentului contract se vor solutiona pe cale amiabila, iar daca acest lucru nu este posibil litigiul va fi dedus spre solutionare instantei judecatoresti competente;
5. rezilierea contractului se va face prin acordul ambelor parti ;
6. prezentul contract a fost incheiat in 2(doua) exemplare, cate unul pentru fiecare parte;

Incheiat astazi...................................


PROPRIETAR CUSTODE

Ultima modificare: Joi, 1 Octombrie 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model contract de vanzare cumparare intre doua societati comerciale CameliaMunteanu CameliaMunteanu Buna ziua, Va rog,se poate sa ma ajutati cu un model de contract de vanzare cumpare,intre doua societati comerciale? Va multumesc, O zi frumoasa (vezi toată discuția)
Contract prestari servicii alina cristi alina cristi buna ziua!am si eu o problema..m-ar putea ajuta cineva cu un modelde contract prestari servicii la o firma care are ca ob de activitate spalatorie auto?vreau ... (vezi toată discuția)
Cine are un contract de curtaj? nicole921 nicole921 Buna ziua, cine ma poate ajuta si pe mine cu un contract de curtaj, am mare nevoie si nu stiu de unde sa fac rost de un model. Am gasit ceva la rubinian dar ... (vezi toată discuția)