Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DEZBATEREA SUCCESIUNII
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DEZBATEREA SUCCESIUNII

Buna seara!Tatal meu a murit in 2004 iar noi nu am dezbatut mostenirea atunci.Sintem 2 frati si mama.Eu cu sora mea nu ne intelegem in ultimul timp. Inpreuna cu mama am chemato pe sora mea de nenumarate ori sa discutam despre mostenire dar ia a refuzat.Este vorba despre o casa 3 camere si un teren de 1000 mp .Vazind ca nu putem vorbi personal am chemato prin citatie pentru a ne intinli cu avocatii,deorece si dinsa a pus un avocat la rindul ei.Tin sa precizez ca ea nu are grija de mama si ii face destule probleme cu sotul,mama ar vrea sa i-mi lase parte ei.Sora mea mi-a cerut verbal suma de 20 Mii eur. ce mi se pare exagerat. Ce ma sfatuiti sa fac,ca mama ramane singura pentru ca eu lucrez in strainatate.sa merg in instanta?La ce costuri sa ma astept.MULTUMESC! Astept un raspuns.
puteti sa mergeti unde vreti in strainatate, daca va angajati un avocat sa va apere interesele.
inteleg situatia dvs cu sora si vad dorinta mamei dvs, dar cum ati mai citit probabil aici pe forum, cam nici un act nu va poate asigura, ca dupa decesul mamei dvs, nu v-ar ataca actul sora. puteti incerca un contract de vanzare-cumparare, cu martori care, chipurile, sa vada cand ii achitati mamei pretul real al imobilului.
mai intai dvs, cu mama si sora, trebuie sa dezbateti succesiunea si sa faceti iesirea din indiviziune.

av.m.vasilescu
MIHAELA IN a scris:

Buna seara!Tatal meu a murit in 2004 iar noi nu am dezbatut mostenirea atunci.Sintem 2 frati si mama.Eu cu sora mea nu ne intelegem in ultimul timp. Inpreuna cu mama am chemato pe sora mea de nenumarate ori sa discutam despre mostenire dar ia a refuzat.Este vorba despre o casa 3 camere si un teren de 1000 mp .Vazind ca nu putem vorbi personal am chemato prin citatie pentru a ne intinli cu avocatii,deorece si dinsa a pus un avocat la rindul ei.Tin sa precizez ca ea nu are grija de mama si ii face destule probleme cu sotul,mama ar vrea sa i-mi lase parte ei.Sora mea mi-a cerut verbal suma de 20 Mii eur. ce mi se pare exagerat. Ce ma sfatuiti sa fac,ca mama ramane singura pentru ca eu lucrez in strainatate.sa merg in instanta?La ce costuri sa ma astept.MULTUMESC! Astept un raspuns.

Dezbateti succesiunea in mod normal, incercati intai la notar, tot prin convocare, mama are deja 1/2 partea sa din casa, pentru ca, presupun ca este bun comun, la care se va adauga cota sa din partea de 1/2 a sotului decedat, resp. tatal dv., De asemenea dv si sora veti primi fiecare din cota din partea tatalui. Mama ulterior, va poate vinde dv. fie intreaga partea sa din casa, deci atat ce a mostenit cat si 1/2 a ei.Vanzarea cunpararea cu clauza de intretinere , va pune la adapost de sora dv. Si nu va trebuie nici un martor, de altfel, este un act autentic, notarial, care nu se incheie cu martori, nici nu s-ar putea instraina un imobil prin act cu martori, este obligatorie forma autentica notariala.
Pe urma avand cea mai are parte din casa , puteti cere partaj in instanta si vi se va stabili prin expertiza, o suma numita sulta care va fi contravaloarea partii surorii.
Asta este o solutie, va recomand si eu un avocat mai ales daca ajungeti in instanta.
dezbateti succesiunea prinb instanta, in sensul stabilirii cotei fiecarui mostenitor si componenta masei succesorale, dupa care mama dvs va vinde cota indiviza din bunurile succesorale, astfel dvs veti avea o cota mult mai mare.
Urmare vanzarii veti promova apoi dvs o actiune de iesire din indiviziune in care veti solicita sa va fie atribuit imobilul intrucat aveti o cota mai mare ca a surorii, urmand sa o despagubiti cu o sulta corespunzatoare, stabilita in urma unei expertize de specialitate.
angajati avocat si rezolvati problema
dezbaterea succesorala in instanta + iesire din indiviziune .
cea mai buna solutie .