avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas calculata gresit. Returnare suma
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas calculata gresit. Returnare suma

Buna ziua, astazi am primit o decizie cum ca pe o anumita perioada pensia de urmas pe care am primit-o eu si sora mea a fost calculata gresit si ca trebuie sa restituim o suma de 5000 de lei. Este legal? Ce vina am eu ca ei au calculat gresit si de unde sa scoatem noi acesti bani acum?
Cel mai recent răspuns: petcumihai23 , utilizator 12:55, 3 Septembrie 2017
Daca nu aveti nicio sursa de venit, vor pune poprire pe pensie. Prin procedura popririi se pot urmări pensiile pentru limită de vârstă, pensia de urmaş şi pentru invaliditate.
Conform legii nr 125/2014 suntem scutiti de plata acestei sume! Legea nr. 125/2014, in vigoare din 1 octombrie 2014, stabileste ca sumele incasate necuvenit de pensionari nu vor fi recuperate de stat.
Sincer imi pare rau pt voi:
Prin Decizia nr. 33/2017, ÎCCJ (Complet DCD/C) a admis sesizarea privind pronunțarea unei hotărâri prealabile, formulată de Curtea de Apel București – Secția a VII-a pentru cauze privind conflicte de muncă și asigurări sociale, în dosarul nr. 42999/3/2015 și, în consecință, a stabilit că:

În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 1 alin. (1) din Legea nr. 125/2014 privind scutirea de la plată a unor debite provenite din pensii, prin raportare la dispozițiile art. 5 și art. 10 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 125/2014 privind scutirea de la plată a unor debite provenite din pensii, precum și a Procedurii de efectuare a restituirilor, aprobate prin Ordinul ministrului muncii, familiei, protecției sociale și persoanelor vârstnice și ministrului finanțelor publice nr. 2073/1623/2014, nu se recuperează sumele reprezentând pensie, indemnizație socială pentru pensionari și indemnizație pentru însoțitor, încasate necuvenit după data de 1 octombrie 2014, dacă aceste sume reprezintă drepturi aferente unei perioade anterioare datei de 1 octombrie 2014.
Am inteles, dar e normal sa ne ceara aceasta suma in 15 zile? Din ce am citit in lege aceasta suma ar trebui recuperata de ei in decursul a 3 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie bechesancacristina bechesancacristina amnistia fiscala pentru pensionari nu se aplica si pentru pensia de urmas? (vezi toată discuția)
Norme legea 125/2014 Cornel  Vasile Cornel Vasile In Monitorul Oficial 878/03/12/2014 a fost publicat [b]Ordinul nr. 2073/1623/2014 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta. eroare a casei de pensii la calculul stagiului minim de cotizare ancahelena ancahelena Buna ziua, Bunica mea a iesit la pensie din oct. 2014, primind decizia de pensionare. Insa, anul acesta in sept., am primit o notificare din partea casei de ... (vezi toată discuția)