avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit persoana cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit persoana cu handicap

Buna ziua,
există un paragraf de lege care să îmi dea dreptul mie întâi să beneficiez de această scutire de la plata impozitului și nu societății angajatoare?
Firma unde m-am angajat in contractul de muncă mi-.a modificat salariul brut, scăzând acel impozit pe care ar fi trebuit să îl plătească la.stat ptr mine.
Înainte unde lucram primeam acel impozit inapoi sub formă venit.
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Roda2017 , utilizator 20:17, 1 Septembrie 2017
Codul Fiscal
art.60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;

b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);

c) pensii;

d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105 , realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;
......
Buna seara,
Vă multumesc frumos pentru răspuns dar asta cunoșteam deja.
Vă rog să recititi întrebarea mea.
Eventual mă puteți contacta la 0725046386, dacă nu este clară formularea mea.
Repet: cum pot dovedi cu text de lege că eu beneficiez prima de aceasta plată a impozitului și că firma nu are dreptul să rețină impozitul de partea ei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma scutita de impozite. Daniela2890 Daniela2890 Buna ziua. As avea o intrebare. Daca devin asociat in cadrul firmei la care lucrez (farmacie in cazul de fata), avand in vedere ca sunt o persoana cu handicap ... (vezi toată discuția)
Impozit pe depozit bancar cernatlarisa cernatlarisa Exista vreo facilitate pt. persoana cu handicap în ceea ce privește impozitul pe depozitul bancar (reducere/ scutire, etc.)? Multumesc, (vezi toată discuția)
Scutire impozit vanzare imobile persoana handicap snowflake59 snowflake59 Buna. M-ar interesa daca o persoana cu handicap accentuat are scutire de impozit la vanzare sau la venituri dobandite din vanzare de imobile. Multumesc. (vezi toată discuția)