Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit persoana cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit persoana cu handicap

Buna ziua,
există un paragraf de lege care să îmi dea dreptul mie întâi să beneficiez de această scutire de la plata impozitului și nu societății angajatoare?
Firma unde m-am angajat in contractul de muncă mi-.a modificat salariul brut, scăzând acel impozit pe care ar fi trebuit să îl plătească la.stat ptr mine.
Înainte unde lucram primeam acel impozit inapoi sub formă venit.
Multumesc frumos!
Codul Fiscal
art.60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;

b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);

c) pensii;

d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105 , realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;
......
Buna seara,
Vă multumesc frumos pentru răspuns dar asta cunoșteam deja.
Vă rog să recititi întrebarea mea.
Eventual mă puteți contacta la 0725046386, dacă nu este clară formularea mea.
Repet: cum pot dovedi cu text de lege că eu beneficiez prima de aceasta plată a impozitului și că firma nu are dreptul să rețină impozitul de partea ei.