Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical . Intarziere prezentare la doctor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical . Intarziere prezentare la doctor

Buna seara am si eu o intrebare: azi pe 1 septembrie trebuia sa-mi iau concediu de la doctorul de familie, cod 08 prelungirea pe septembrie, dar n-am ajuns. Dacă il iau pe 4 ma afecteaza cu ceva la plata? Sau am dreptul sa mi-l dea cu data de intai a lunii? Sau nu mi-l mai dă deloc?

[Vă rog să nu mai scrieți prescurtat. Mulțumesc]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Normele metodologice de aplicare a OUG 158/2005
art.17
(4) Certificatele de concediu medical se pot elibera şi la o dată ulterioară, numai pentru luna în curs sau luna anterioară, pentru următoarele situaţii:
a) în caz de sarcină şi lăuzie (numai concediu medical pentru maternitate);
.....

Asadar, certificatul de concediu medical il puteti lua cu data de 01.09.2017.