avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical . Intarziere prezentare la doctor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical . Intarziere prezentare la doctor

Buna seara am si eu o intrebare: azi pe 1 septembrie trebuia sa-mi iau concediu de la doctorul de familie, cod 08 prelungirea pe septembrie, dar n-am ajuns. Dacă il iau pe 4 ma afecteaza cu ceva la plata? Sau am dreptul sa mi-l dea cu data de intai a lunii? Sau nu mi-l mai dă deloc?

[Vă rog să nu mai scrieți prescurtat. Mulțumesc]
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Septembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:21, 2 Septembrie 2017
Normele metodologice de aplicare a OUG 158/2005
art.17
...
(4) Certificatele de concediu medical se pot elibera şi la o dată ulterioară, numai pentru luna în curs sau luna anterioară, pentru următoarele situaţii:
a) în caz de sarcină şi lăuzie (numai concediu medical pentru maternitate);
.....

Asadar, certificatul de concediu medical il puteti lua cu data de 01.09.2017.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre concediul medical prenatal camelia190609 camelia190609 buna ziua! am o problema in vederea obtinerii concediului medical prenatal.dr. de familie nu doreste sa elibereze cmp pentru luna iulie,mentionand ca luna a ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal Irina C Irina C Buna ziua, Doctorul de familie nu vrea sa imi elibereze certificat de concediu medical din saptamana 29 desi ma incadrez in cele 84 zile minime conform ... (vezi toată discuția)
Prelungire a somajului cu concediu medical mirabela25 mirabela25 buna ziua! sunt in somaj si sunt insarcinata in 10 saptamani. Ca sa beneficiez de maternitate am nevoie de aprox o luna si jumatate de concediu ca sa imi ... (vezi toată discuția)