Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Certificat de urbanism de la PMB întârziat foarte ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Certificat de urbanism de la PMB întârziat foarte mult și modul de soluționare a problemei

Buna ziua,

Anul trecut am achizitionat impreuna cu sotia mea 2 terenuri alaturate in Bucurestii Noi in vederea alipirii, demolarii constructiilor existente si construirii unei locuinte pentru noi. Deoarece zona este una protejata toate documentele au fost depuse la PMB si nu la primaria sectorului 1.

Deși deplasările noastre la Primăria Municipiului București - Direcția Urbanism au fost nenumărate, pentru a constata care este stadiul soluționării cererilor, nu am primit nici un raspuns.

Totodata am depus reclamatii si la ISC impotriva primariei, si la Corpul de control al primului ministru. Din toate locurile avem doar numere de inregistrare si cate o hartie conform careia vor raspunde la sesizarile noastre in termenul legal prevazut de lege (care este 30 de zile din ceea ce stim) dar toate termenele au fost depasite si nu s-a primit nici un raspuns din partea niciunei instituții.

Dosarele de la primarie sunt intarziate cu peste 100 de zile, cele de la ISC si Corpul de control al primariei in jur de 10 zile.

Ce se poate face mai departe atat timp cat toate aceste institutii refuza sa dea un raspuns la cererile inregistrate pe baza acestei probleme?

O zi placuta,
Silviu
Manuela Rășină, administrator
Problema rezolvata. Am dat in judecata primaria capitalei, sefa serviciului urbanism si arhitectul sef al capitalei. In 2 sapatamani de la primirea instiintarii ca au fost dati in judecata au emis toate actele necesare. Acum astept solutionarea daunelor morale si materiale cauzate de catre acestia.
Dar pe primar nu? Acum sa va asteptati la alte bete in roate, pentru ca daca prima oara parea indolenta, acum sigur o sa va vaneze.

silviu.cpp a scris:

Buna ziua,

Anul trecut am achizitionat impreuna cu sotia mea 2 terenuri alaturate in Bucurestii Noi in vederea alipirii, demolarii constructiilor existente si construirii unei locuinte pentru noi. Deoarece zona este una protejata toate documentele au fost depuse la PMB si nu la primaria sectorului 1.

Deși deplasările noastre la Primăria Municipiului București - Direcția Urbanism au fost nenumărate, pentru a constata care este stadiul soluționării cererilor, nu am primit nici un raspuns.

Totodata am depus reclamatii si la ISC impotriva primariei, si la Corpul de control al primului ministru. Din toate locurile avem doar numere de inregistrare si cate o hartie conform careia vor raspunde la sesizarile noastre in termenul legal prevazut de lege (care este 30 de zile din ceea ce stim) dar toate termenele au fost depasite si nu s-a primit nici un raspuns din partea niciunei instituții.

Dosarele de la primarie sunt intarziate cu peste 100 de zile, cele de la ISC si Corpul de control al primariei in jur de 10 zile.

Ce se poate face mai departe atat timp cat toate aceste institutii refuza sa dea un raspuns la cererile inregistrate pe baza acestei probleme?

O zi placuta,
Silviu

Buna ziua! Pana la urma cum s-a rezolvat cazul dumneavoastra?Exact asa dorim sa facem si noi.Din luna februarie avem actele depuse la sec 4 si nu am primit un raspuns clar.Dupa luni de zile am primit un raspuns in sila, ca domnul Arhitect sef nu aproba imprejmuirea proprietatii.Am intrebat cand primesc si in scris,pentru ca doresc sa merg in justitie,mi-au spus ca o sa primesc.Atata bataie de joc eu nu inteleg!!!
Buna ziua!
Pentru adresarea in instanta sa tineti cont ca aveti la dispozitie 6 luni de la primirea unui raspuns negativ sau de la implinirea termenului legal de solutionare in cazul in care primaria nu comunica, in scris un refuz.
Buna ziua! Multumim pentru raspuns.Noi ce sa intelegem ca dupa cele 6 luni de asteptare (data la cate am depus cererea),nu mai putem face nimic?Inspectorul din primarie mi-a transmis toate concluziile doar verbal.Am intrebat cand primesc si scris'raspunsul dumnealor "O sa primiti si scris refuzul".Acest lucru se intampla pe 3 iulie,nici acum nu am primit un raspuns oficial.

-ELLA- a scris:

Buna ziua!
Pentru adresarea in instanta sa tineti cont ca aveti la dispozitie 6 luni de la primirea unui raspuns negativ sau de la implinirea termenului legal de solutionare in cazul in care primaria nu comunica, in scris un refuz.