Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutire impozit
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutire impozit

In ce lege nr./an...eventual rectificat...este reglementat scutirea taxa impozit la primărie locală pentru teren forestier grupa -1-funcțională,adică păduri cu funcții de protecție.
Mulțumesc anticipat.
Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal

ART. 464 - Scutiri

(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
i) terenurile folosite pentru activitățile de apărare împotriva inundațiilor, gospodărirea apelor, hidrometeorologie, cele care contribuie la exploatarea resurselor de apă, cele folosite ca zone de protecție definite în lege, precum și terenurile utilizate pentru exploatările din subsol, încadrate astfel printr-o hotărâre a consiliului local, în măsura în care nu afectează folosirea suprafeței solului;
Ioan Petru Butariu a scris:

Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal

ART. 464 - Scutiri

(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
i) terenurile folosite pentru activitățile de apărare împotriva inundațiilor, gospodărirea apelor, hidrometeorologie, cele care contribuie la exploatarea resurselor de apă, cele folosite ca zone de protecție definite în lege, precum și terenurile utilizate pentru exploatările din subsol, încadrate astfel printr-o hotărâre a consiliului local, în măsura în care nu afectează folosirea suprafeței solului;

Ladislau-Tiberiu a scris:

Ioan Petru Butariu a scris:

Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal

ART. 464 - Scutiri

(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
i) terenurile folosite pentru activitățile de apărare împotriva inundațiilor, gospodărirea apelor, hidrometeorologie, cele care contribuie la exploatarea resurselor de apă, cele folosite ca zone de protecție definite în lege, precum și terenurile utilizate pentru exploatările din subsol, încadrate astfel printr-o hotărâre a consiliului local, în măsura în care nu afectează folosirea suprafeței solului;

Ladislau-Tiberiu a scris:

Ioan Petru Butariu a scris:

Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal

ART. 464 - Scutiri

(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
i) terenurile folosite pentru activitățile de apărare împotriva inundațiilor, gospodărirea apelor, hidrometeorologie, cele care contribuie la exploatarea resurselor de apă, cele folosite ca zone de protecție definite în lege, precum și terenurile utilizate pentru exploatările din subsol, încadrate astfel printr-o hotărâre a consiliului local, în măsura în care nu afectează folosirea suprafeței solului;

Domnule Ioan Petru

Citind art.464...litera la litera.. w. ar fi mai aproape de conceptul suprafetele forestiere ,cuvintele scrise in lege cum ar fi....cele certificate....deci aicea posed certificare de la ocolul silvic unde avem si contract de paza...cum ca padurea este in grupa ...1...functionala.
Confirmati Vă rog daca pot anexa la cererea de scutire impozit şi litera ...w...
Mulțumesc pt.răspunsul promt/rapid-corect.
Cu respect.L.T.

Ladislau-Tiberiu a scris:

Ioan Petru Butariu a scris:

Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal

ART. 464 - Scutiri

(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
i) terenurile folosite pentru activitățile de apărare împotriva inundațiilor, gospodărirea apelor, hidrometeorologie, cele care contribuie la exploatarea resurselor de apă, cele folosite ca zone de protecție definite în lege, precum și terenurile utilizate pentru exploatările din subsol, încadrate astfel printr-o hotărâre a consiliului local, în măsura în care nu afectează folosirea suprafeței solului;

Domnule Ioan Petru

Citind art.464...litera la litera.. w. ar fi mai aproape de conceptul suprafetele forestiere ,cuvintele scrise in lege cum ar fi....cele certificate....deci aicea posed certificare de la ocolul silvic unde avem si contract de paza...cum ca padurea este in grupa ...1...functionala.
Confirmati Vă rog daca pot anexa la cererea de scutire impozit şi litera ...w...
Mulțumesc pt.răspunsul promt/rapid-corect.
Cu respect.L.T.