Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Obligatie inscriere Consilier Juridic in CCJ
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Obligatie inscriere Consilier Juridic in CCJ

Buna ziua,

Sunt Consilier Juridic si de doua saptamani la JS se cere legitimatia de Consilier Juridic. De-a lungul timpului am studiat Lg. 514/2003 si nu am regasit obligatia de a ma inscrie in CCJ. Aveti idee s-a schimbat ceva?
Nu este prevazuta obligativitatea inscrierii in Colegiu. Cand vi se solicita legitimati puteti raspunde ca nu sunteti membra a CCJ. Daca sunteti angajata a societatii pe postul de consilier juridic, puteti face dovada cu mentiunile din Revisal, desi nu am auzit pana acum ca un judecator sa solicite asa ceva.
Buna ziua, multumesc. Este un fenomen acum, desi a fost respins proiectul de modificare a Lg. 514/2003, tocmai pentru a nu se suprapune cu profesia de avocat. Sa platesc o cotizatie unei asociatii....
Exista si beneficii. Nu e vorba doar de plata unei cotizatii. Din punctul meu de vedere mi se pare normal ca un consilier juridic sa fie inscris in Colegiu, sa poarte roba si sa se legitimeze.