Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua!As dori sa stiu si eu la ce virsta m-as putea pensiona anticipat daca am 21 de ani de grupa speciala lucrati(23 de ani cu stagiul militar) si inca 8 ani in conditii normale.Mai am de asemenea inca 3 ani lucrati legal in SUA ,si as dori sa stiu daca pot sa-i echivalez in Romania sau in alt stat din UE(spre exemplu Olanda sau Danemarca unde sunt inscris la sistemele de pensii de acolo),desi stiu ca Romana nu are tratat de echivalare cu SUA.
Care este data nasterii ?

Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de lege (un stagiu de 43 de ani), pot solicita pensia anticipată cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare.
[ link extern ]
21 ani in conditii speciale nu vor conduce niciodata la pensie anticipata sau anticipata partiala.
21 ani in conditii speciale de munca vor aduce o reducere cu 10 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare si vor conduce intotdeauna la pensie de limita de varsta.
Data nasterii este 23-09-1967.
Limita varsta la 54 ani si 6 luni.