avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... pfa e nevoie de contabil?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

pfa e nevoie de contabil?

Doresc sa imi fac un PFA si nu stiu daca am nevoie de contabil si cam care ar fi pasii.

multumesc
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 07:56, 3 Octombrie 2009
Va trebuie sediu, pentru care incheiati un contract de comodat cu Dvs. insiva, daca sunteti proprietara apartamentului.
Copie de pe diploma de studii, sau cartea de munca cu vechime minim 2 ani in domeniul in care faceti PFA-ul si inca vreo 2-3 acte + formularele de la Registrul Comertului.
Infiintarea dureaza 3 zile maxim de regula, acum s-ar putea ceva mai mult, cu nebunia care e acolo dupa protest.
Va inregistrati apoi la Adm. Financiara, va faceti stampila si chitantier si gata.
Nu va trebuie contabil.
Exista programe gratuite pe internet (www.bitomic.ro), - nu stiu daca pot scrie site-ul aici, sa nu se creada ca le fac reclama, in care inregistrati toate veniturile si toate cheltuielile si va spune programul cat ati castigat, declarati la Adm. financiara, platiti impozitul si asta e tot.
Bafta maxima!
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin

ps: nu puteti face PFA cu domeniul "activitati juridice", acum am vazut ca sunteti consilier..:sorry:
Ultima modificare: Vineri, 2 Octombrie 2009
Av. NICULESCU-GORPIN, Avocat
=D> Un raspuns super!
Parerea mea este ca sunt suficiente coduri CAEN pentru diferite tipuri de consultanta gen consultanta in afaceri care acopera si o parte din consultanta juridica! Bineinteles , nu se poate factura consultanta juridica !B-)
offf si eu vroiam juridica#-o, dar de ce oare nu s-o putea? Deci trebuie sa imi fac un srl inseamna:(
Ultima modificare: Vineri, 2 Octombrie 2009
ContSters87904, utilizator
Nici SRL cu obiect de activitate "servicii juridice" nu puteti face !!
trebuiec pentru ca ai o evidenta contabila,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa cursuri, meditatii. autorizatie traducator mj. CGL CGL Buna ziua, As dori sa stiu care e calea de urmat pentru urmatoarea situatie: - am autorizatie de la Min. Justitiei ca traducator autorizat -doresc sa ... (vezi toată discuția)
Ref infiintare pfa blindguardian blindguardian Buna ziua As dori sa-mi infintez un PFA cu mai multe domenii de activitate: 9511 Repararea calculatoarelor şi a echipamentelor periferice 6311 ... (vezi toată discuția)
Pfa - profesie liberalã traducãtor autorizat sonia1978 sonia1978 Buna ziua! M-ar interesa pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a deveni traducator autorizat PFA. Am primit autorizatia de la Ministerul Justitiei. Stiu ... (vezi toată discuția)