Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... pfa e nevoie de contabil?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

pfa e nevoie de contabil?

Doresc sa imi fac un PFA si nu stiu daca am nevoie de contabil si cam care ar fi pasii.

multumesc
Va trebuie sediu, pentru care incheiati un contract de comodat cu Dvs. insiva, daca sunteti proprietara apartamentului.
Copie de pe diploma de studii, sau cartea de munca cu vechime minim 2 ani in domeniul in care faceti PFA-ul si inca vreo 2-3 acte + formularele de la Registrul Comertului.
Infiintarea dureaza 3 zile maxim de regula, acum s-ar putea ceva mai mult, cu nebunia care e acolo dupa protest.
Va inregistrati apoi la Adm. Financiara, va faceti stampila si chitantier si gata.
Nu va trebuie contabil.
Exista programe gratuite pe internet (www.bitomic.ro), - nu stiu daca pot scrie site-ul aici, sa nu se creada ca le fac reclama, in care inregistrati toate veniturile si toate cheltuielile si va spune programul cat ati castigat, declarati la Adm. financiara, platiti impozitul si asta e tot.
Bafta maxima!
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin

ps: nu puteti face PFA cu domeniul "activitati juridice", acum am vazut ca sunteti consilier..:sorry:
Av. NICULESCU-GORPIN, Avocat
=D> Un raspuns super!
Parerea mea este ca sunt suficiente coduri CAEN pentru diferite tipuri de consultanta gen consultanta in afaceri care acopera si o parte din consultanta juridica! Bineinteles , nu se poate factura consultanta juridica !B-)
offf si eu vroiam juridica#-o, dar de ce oare nu s-o putea? Deci trebuie sa imi fac un srl inseamna:(
ContSters87904, utilizator
Nici SRL cu obiect de activitate "servicii juridice" nu puteti face !!
trebuiec pentru ca ai o evidenta contabila,