avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte Apostilate in SUA nerecunoscute in Romania
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte Apostilate in SUA nerecunoscute in Romania

Pentru ca nu vreau / nu pot sa trimit acte in original in Romania si pentru ca stau departe de o misiune diplomatica romaneasca, as vrea sa le legalizez si sa le apostilez. Am mai facut asa ceva in 2007. Acum notarul roman nu mai accepta asa ceva, imi spune ca nu este acceptabil in Romania.
Numai actele de nastere si casatorie legalizate la misiuni diplomatice sunt acceptate.

Are dreptate sau nu?

Alte discuții în legătură

Casatorie Sabau Margareta Sabau Margareta Ea cetatean roman divortat se poate casatori cu cetatean israelian, necasatorit ,care si-a pierdut cetatenia romana plecind pe vremea comunismului in statul ... (vezi toată discuția)
Renuntarea la cetatenie romana marcel1982 marcel1982 Buna ziua!Imi poate spune cineva,daca pot depune un dosar de renuntare la cetatenie,doar imputernicind o persoana fizica? Multumesc mult! (vezi toată discuția)
Casatoria cu un cetatean egiptean in romania. violetacez violetacez Buna ziua! Am si eu intrebare ce acte ii sunt necesare unui cetatean egiptean pt a se casatori in romania, am inteles ca este necesara apostila conventiei de ... (vezi toată discuția)