Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... firma noua
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

firma noua

Buna ziua

Cine imi poate spune si mie de ce este nevoie (la autorizatii ma refer) pt o firma de deratizare si desinsectie? care e codul CAEN? orice informatii imi pot fi de folos. va multumesc.
Cod CAEN 7470 - Activitati de intretinere si curatare a cladirilor
Aceasta clasa include:
- activitatile de curatare a cladirilor de toate tipurile: birouri, uzine, ateliere, magazine, institutii si alte localuri de folosinta comerciala sau profesionala, si imobile de locuit; curatarea geamurilor, dusumelelor; lustruirea mobilei; curatarea sobelor si cosurilor, incineratoarelor, boilerelor, ventilatoarelor, unitatilor de canal; curatarea masinilor industriale; spalarea sticlelor etc.
Aceasta clasa include, de asemenea:
- activitatile de dezinfectie, dezinsectie si deratizare.
Aceasta clasa exclude:
- protectie fito-sanitara in agricultura, vezi 01.41;
- sablare si activitati similare, pentru exterioarele cladirilor, vezi 45.45;
- curatirea covoarelor si mochetelor, draperiilor si perdelelor, vezi 93.01;
- curatarea trenurilor, autobuzelor, avioanelor etc;
- curatarea interiorului tancurilor marine si rutiere.
ContSters87904, utilizator
multumesc. Despre ce autorizari e nevoie stie cineva?
Atelier (spatiu) avizat pentru depozitarea substantelor;
2. Recipiente, containere (ermetice) folosite la deratizare;
3. Echipament de protectie a muncii adecvat, inclusiv afise de avertizare;
4. Aparatura specifica (pompe, etc);
5. Transport (supus avizarii DSV).

Obtinerea certificarilor ISO necesare

In Bucuresti activitatea de dezinfectie, dezinsectie si deratizare trebuie autorizata de primaria generala.
Inainte de depunerea doarului de autorizare la directia specializata din cadrul Primariei mun Bucuresti firma trebuie sa obtina anumite certificari ISO referitoare la managementul calitatii si protectia mediului.

Pentru obtinerea acestor certificari ISO, reprezentantii firmei trebuie sa contacteze un consultant sau o firma specializata in auditul, evaluarea si implementarea standardelor de calitate.

Autorizarea ca Operator ce presteaza servicii de dezinfectie, dezinsectie si deratizare

In vederea autorizarii, operatorii vor intocmi un dosar, care va contine o serie de documente, dintre care

→ Cerere tip (va cuprinde o serie de informatii despre fima);
→ Certificat de inregistrare al firmei la ONRC;
→ Memoriu Tehnic (document complex - cu imformatii speficice acestui gen de demers);
→ Declaratie care sa precizeze daca persoane din conducerea societatii au fost acuzate de bancruta frauduloasa sau de incalcarea prevederilor legii 31/ 1990;
→ Declaratie privind situatia financiara a firmei, sau valoarea investitiei (pentru firmele infiintate de mai putin de 12 luni), valoarea activelor fixe, cheltuieli totale;
→ O serie de alte documente.

Agentii economici autorizati sa desfasoare activitatea de deratizare, dezinsectie si dezinfectie au obligatia de a respecta metodologia de lucru stabilita prin actele normative emise de Primaria generala a mun. Bucuresti.
Tarifele solicitate ca si contravaloare a prestatiilor trebuie aprobate de catre Oficiul Concurentei.

ContSters87904, utilizator
s-a raspuns.