Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt recunoscut, recuperare bani de la autor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt recunoscut, recuperare bani de la autor

Mi s-au furat bani de pe card de catre o persoana si am fost la Politie pentru a declara acest lucru. Persoana a recunoscut acest lucru si e in libertate.Suma e mare si vreau sa ii recuperez .S-a stabilit in fata Politiei un termen de recuperare care nu a fost respectat.Ce pasi trebuie sa urmez?
Admin, administrator
Va constituiti parte civila in procesul penal.
Puteti sa imi dati mai multe amanunte? Ce presupune acest lucru?
Dupa depunerea plangerii penale si pana la începerea cercetării judecătoreşti va puteti constitui parte civila, solicitand daune materiale si morale.
Acţiunea civilă exercitată în cadrul procesului penal are ca obiect tragerea la răspundere civilă delictuală a persoanelor responsabile potrivit legii civile pentru prejudiciul produs prin comiterea faptei care face obiectul acţiunii penale.
Constituirea ca parte civilă se face în scris sau oral, cu indicarea naturii şi a întinderii pretenţiilor, a motivelor şi a probelor pe care acestea se întemeiază.