Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxa timbru social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxa timbru social

Buna ziua,

Vreau sa stiu daca s-a abrogat taxa de 10% de timbru social asupra jocurilor de noroc? Cu ce data s-a abrogat?

Multumesc
S-a abrogat prin intrarea in vigoare la data de 26 iunie 2009 a O.U.G. nr. 77/2009 privind organizarea si exploatarea jocurilor de noroc, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 439, din 26 iunie 2009, care prevede expres:
Art. 32. — La data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se abroga:
c) art. 3 lit. a), c) si d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 118/1999 privind infiintarea si utilizarea Fondului national de solidaritate, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 312 din 30 iunie 1999, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 366/2001, cu modificarile ulterioare

In art.3 lit.a) din OUG nr.118/1999 - abrogat - se prevedea instituirea timbrului social asupra jocurilor de noroc, de 5% si 10%