avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume minor cu numele actualului soț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume minor cu numele actualului soț

Buna seara,
Doresc sa stiu daca ma puteti ajuta intr o problema:doresc schimbare nume copil minor ,nascut dintr un concubinaj la sfarsitul caruia a ramas custodie exclusiva mie.Intre timp m am recasatorit si doresc ca si copilul sa poarte numele actualului sot(el a crescut o de la varsta de 3 ani,acum are 8,)ii este profesor la scoala unde, fetita dorindu si acelasi nume cu noi ,isi scrie pe lucrari ca o cheama ca pe el,copii o intreaba la scoala de ce ii cheama diferit etc ,sufera pe acest aspect.Exista posibilitatea pe cale administrativa sa schimbam numele sau macar o reunire de nume ?
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 21 Septembrie 2017
Vali 2017, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:54, 22 Septembrie 2017
Bună ziua,

Da, există această posibilitate. Procedura e detaliată destul de clar aici [ link extern ]

Succes,
Multumesc frumos.Insa am omis sa va spun ca tatal biologic nu este de acord!
Exista cineva care ma poate ajuta pentru obtinerea schimbarii numelui copilului fara acordul tatalui?Multumesc.
Ce sanse de reusita ar fi? :)
Ultima modificare: Joi, 21 Septembrie 2017
gi-jane2, moderator
Dacă tatăl natural nu este de acord, șansele sunt foarte reduse, chiar către zero.
Și mi se pare normal să fie așa, de vreme ce este obligat să participe la întreținerea materială a copilului.
Nu se poate ca părinte (tată sau mamă) să ai numai obligații fără drepturi și fără vetouri.
Care obligatii?Daca si le ar asuma...dar cand vezi copilul o data pe an si nu are nici o reactie fata de tine de parca ai fi un strain..si cand necesitatiile copilului sunt multe(afterschool,cursuri ,diferite activitati,diverse probleme medicale de care nu intreaba niciodata) si cea ce este si mai important afectiunea de tata si ...nu participi...Scuzati-ma ,dar tata nu te numesti doar facand un copil,tata te face cresterea lui in mod bun si benefic pt a creste din copil un adult sanatos si cu un viitor ,cea ce face sotul meu(pe care copilul il considera tata si pe buna dreptate) impreuna cu mine.
Ultima modificare: Joi, 21 Septembrie 2017
Vali 2017, utilizator
ÎNFIEREA copilului de către actualul soț, ar putea fi o variantă acceptabilă poate și de către tatăl natural.
Încercați să-l convingeți că dacă va fi de acord cu înfierea, va scăpa de obligații.
Nu va mai fi obligat la plata pensiei de întreținere, și poate acest lucru o să-i convină.
Altă variantă de ai putea schimba numele copilului, peste voința tatălui natural, nu prea aveți.
Ultima modificare: Joi, 21 Septembrie 2017
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Trecerea copilului pe numele tatalui vitreg ! gigelas gigelas Buna ziua, O doamna,are un copil dintr-o casatorie anterioara.Copilul este trecut pe numele tatalui biologic.Doamna,a divortat de acesta in ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume minor - tatal nu este de acord danimik danimik Buna ziua, Doresc schimbarea numelui de familie pentru fetita mea, si anume doresc sa poarte si numele meu alaturi de acela al tatalui ei pentru a-i fi mai ... (vezi toată discuția)
Pot schimba numele de familie al copilului dupa divort ????? lery lery am divortat acum 2 ani si am un copil minor care mi-a fost incredintat pentru crestere si educare,sentinta este definitiva si irevocabila,acum m-am recasatorit ... (vezi toată discuția)