Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezvoltatorii sunt obligați să ofere și locuri de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezvoltatorii sunt obligați să ofere și locuri de parcare gratuite? Dacă da, conform cărei legi?

Buna ziua,
Exista vreo lege prin care se obliga dezvoltatorii de blocuri noi / complex rezidential, sa ofere si un numar de locuri de parcare gratuite? Am auzit ca ar trebui oferit 1 loc / apartament, dar vreau sa stiu daca exista vreo lege care spune clar asa ceva si care ar fi legea respectiva.

De asemenea, daca dezvoltatorul nu respecta acest angajament, ce se poate face d.p.d.v. legal?

Va multumesc,
Mihai M
Admin, administrator
Nu exista dispozitie in vigoare care sa oblige dezvoltatorul sa ofere locuri de parcare gratuita
Daca dezvoltatorul prin contractul de vanzare cumparare bun imobil si-a asumat responsabilitatea sa asigure si loc parcare auto,in cazul in care acesta nu isi indeplineste obligatia,partea interesata are dreptul sa se ridice cu pretentii inclusiv in instanta
Exista situatia ca dezvoltatorul atunci cand a obtinut autorizatie de construire bloc sa fie obligat prin normele de urbanism si prin autorizatia de construire sa asigure un numar minim de locuri de parcare. Acest gen de obligatii exista si in cazul imobilelor mai mici, fara curte interioara, si cu atat mai mult in cazul constructiei unui bloc. In ce masura se deroga prin mijloace oculte de la aceasta cerinta a legii, este alta discutie.
Numai daca s-a obligat(a fost obligat)prin autorizatia de construire si normele de urbanism
Si stiti, cumva, cum as putea afla daca a fost obligat sa ofere locuri de parcare? De unde as putea obtine aceste informatii? Primaria sectorului respectiv? Alta institutie?
Buna ziua,

Cautand pe internet pe site-ul pmb si am gasit aceasta informatie (HOTARIRE 66 din 06/04/2006), iar in anexa spune clar ca trebuie acordat minim 1 loc de parcare pentru fiecare apartament din blocurile noi. S-a schimbat ceva intre timp?
hotarare: [ link extern ] ,
anexa: [ link extern ]

Va multumesc
marinescul, utilizator