Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrare in registrul jurnal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrare in registrul jurnal

Buna ziua,
Am PFA cu norma de venit in agricultura Din aprilie m-am inregistrat si la TVA in Registrul Jurnal trec in continuare numai veniturile realizate?Facturile de achizitii din care se deduce TVA unde se trec ?
Multumesc,
george-neagu, moderator
Fiind cu norma de venit in domeniul agriculturii nu aveti obligatia sa completati Registrul jurnal. Trebuie sa completati doar jurnalu de cumparari si vanzari pentru TVA
multumesc mult.se inregistreaza vinzarile cu taxare inversa ?la arenda in natura se trece tva .FACTURA cu arenda incare se trece si tva o trec in jurnalul de cumparari si vinzari
In jurnalul de cumparari se trec toate achizitiile. Atentie, pe coloane separate in functie de aplicabilitatea TVA (scutite, taxare inversa, etc).
multumesc mult