Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Eu si sotia mea avem doi copii minori 12 si 16 ani si in noiembrie vrem sa divortam. Avem un apartament proprietate comuna pe care sotia mea vrea sa-l vindem, dar eu nu vreau. Daca deschide ea proces de partaj trebuie sa plateasca inainte 5 procente din pretul apartamentului? Ce sanse am sa nu -l vindem? Va multumesc!
Întâi se va judeca procesul de divort, ulterior va fi procesul de partaj. Taxa de timbru pt partaj este de 3% din valoarea bunurilor partajabile.
Daca nu vreti sa il vindeti, inseamna ca il doriti pt dvs, cereti in instanta sa va fie atribuit si ii platiti sula sotiei pt cota sa.
Daca nu puteti sa platiti sulta, va trebui sa il vindeti, e si in interesul dvs in acest caz, sa fiti de acord si sa il vineti imreuna fara sa mai fie nevoie de partaj in instanta.