Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Preschimbare permis auto spaniol în permis românesc. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Preschimbare permis auto spaniol în permis românesc. Cum se procedează dacă mi-a fost furat?

Vreau sa mi preschimb permisul auto din spaniol în romanesc dar mi-a fost furat. Ce pot face?
Admin, administrator
Mergeti la Serviciului public comunitar regim permise
Procedura ar trebui sa fie aproximativ la fel ca in cazul preschimbarii unui permis pe care il detineti fizic..
Legea prevede ca :
(5) Permisele de conducere eliberate de autoritățile statelor membre care au fost pierdute, furate sau deteriorate se preschimbă pe baza informațiilor pe care serviciul public comunitar căruia i se solicită preschimbarea permisului de conducere pierdut, furat sau deteriorat le deține cu privire la solicitant și la permisul de conducere sau, în lipsa acestor informații, pe baza unei atestări primite de la autoritățile competente din statul membru care a eliberat permisul inițial.
(6) Pentru facilitarea verificării informațiilor cu privire la solicitant și la permisul de conducere în vederea preschimbării permiselor de conducere eliberate de autoritățile statelor membre, pierdute, furate sau deteriorate, potrivit alin. (5), se poate utiliza rețeaua permiselor de conducere a Uniunii Europene.