Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Donatia
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Donatia

Donația,primită de la părinți,se anuleaza la judecătorie?
Buna seara
Se poate revoca in conditiile art. 1023 C.Civ.
Se poate micsora in anumite conditii la dezbaterea succesiunilor.
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara
Se poate revoca in conditiile art. 1023 C.Civ.
Se poate micsora in anumite conditii la dezbaterea succesiunilor.

Este vorba de un teren agricol.Mai am un frate ,ambilor ni s-a teren agricol.Mie mai puțin cu aprox 2.70ha.Am inteles ca mi sa încălcat rezerva sucesorala.Si totusi se anuleaza la judecătorie?Am inteles ca este nevoie de probe puternice pentru a se revoca.Multumesc pentru raspuns.
Buna seara
Revocarea o poate face DOAR in conditiile art. 1023 si pentru motivele de acolo.
Revocarea donaţiei, Cazuri
Donaţia se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind că alţii intenţionează să atenteze, nu l-a înştiinţat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donaţiei.
Daca nu puteti dovedi ca exista unul din motivele de mai sus atunci NU VA APUCATI ca pierdeti bani degeaba.
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara
Revocarea o poate face DOAR in conditiile art. 1023 si pentru motivele de acolo.
Revocarea donaţiei, Cazuri
Donaţia se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind că alţii intenţionează să atenteze, nu l-a înştiinţat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donaţiei.
Daca nu puteti dovedi ca exista unul din motivele de mai sus atunci NU VA APUCATI ca pierdeti bani degeaba.

Multumesc pentru raspuns