avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Donatia
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Donatia

Donația,primită de la părinți,se anuleaza la judecătorie?
Cel mai recent răspuns: Kase , utilizator 19:10, 26 Septembrie 2017
Buna seara
Se poate revoca in conditiile art. 1023 C.Civ.
Se poate micsora in anumite conditii la dezbaterea succesiunilor.
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara
Se poate revoca in conditiile art. 1023 C.Civ.
Se poate micsora in anumite conditii la dezbaterea succesiunilor.

Este vorba de un teren agricol.Mai am un frate ,ambilor ni s-a teren agricol.Mie mai puțin cu aprox 2.70ha.Am inteles ca mi sa încălcat rezerva sucesorala.Si totusi se anuleaza la judecătorie?Am inteles ca este nevoie de probe puternice pentru a se revoca.Multumesc pentru raspuns.
Buna seara
Revocarea o poate face DOAR in conditiile art. 1023 si pentru motivele de acolo.
Revocarea donaţiei, Cazuri
Donaţia se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind că alţii intenţionează să atenteze, nu l-a înştiinţat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donaţiei.
Daca nu puteti dovedi ca exista unul din motivele de mai sus atunci NU VA APUCATI ca pierdeti bani degeaba.
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara
Revocarea o poate face DOAR in conditiile art. 1023 si pentru motivele de acolo.
Revocarea donaţiei, Cazuri
Donaţia se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind că alţii intenţionează să atenteze, nu l-a înştiinţat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donaţiei.
Daca nu puteti dovedi ca exista unul din motivele de mai sus atunci NU VA APUCATI ca pierdeti bani degeaba.


Multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donație gabrielion gabrielion Buna ziua!Dupa ce parintii au donat un apartament unicului copil,cu conditia de uzufruct iar intre timp tatal a decedat,se mai poate ataca in vreun fel ... (vezi toată discuția)
Imobil- revocare donatie nunutzik nunutzik buna ziua! daca un imobil este donat de catre mama pentru fiul e, poate sa isi ceara drepturile inapoi asupra imobilului dupa ce lo donat? (vezi toată discuția)
Buna ziua, vrea cineva (nu face parte din familie)sa imi faca ... Maria9417 Maria9417 Buna ziua, vrea cineva (nu face parte din familie)sa imi faca un act de donație pe un teren,intrebarea mea este daca imi face face acte de donație se poate ... (vezi toată discuția)