Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumulare functii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumulare functii?

Buna seara!
Sunt angajat la o firma de proiectare in domeniul contructiilor pe functia cod COR 214201 – Inginer constructii civile, industriale si agricole. Intre timp am mai urmat o a doua specializare in cadrul Facultatii de Constructii: cai ferate, drumuri si poduri. In cadrul firmei se doreste a proiecta /semna pentru cele doua specializari. Sunt de acord cu aceasta in principiu, daca voi fi renumerat corespunzator. Din discutia cu sefii le-am spus ca nu o sa semnez proiectele pentru specializarea cai ferate, drumuri si poduri pana cand nu o sa imi fie facute modificari in contractul de munca astfel incat sa imi apara si functia si pentru a doua specializare.
Cautand am vazut ca pentru functia de la a doua specializarea este codul COR 214204-Inginer cai ferate, drumuri si poduri. In concluzie sunt doua functii distincte.
Doamna care este responsabila cu contractele angajatilor mi-a spus ca nu este nevoie de modificari in contractul de munca ci este necesar doar o hartie interna prin care sa imi fie cumulate functiile.
Intrebarile care le ridic:
Care este procedura legala in astfel de situatii?
Ce trebuie sa cer angajatorului?
Voi incalca legea daca voi proiecta/semna proiecte pentru a doua specializare (214204-Inginer cai ferate, drumuri si poduri) daca in contractul de munca voi ocupa doar functia de la prima specializare (214201 – Inginer constructii civile, industriale si agricole)? Voi incalca legea daca sunt angajat pe o functie si voi presta in cadrul firmei pentru ambele (214201 si 214204)?
Ma gandeam sa sugerez angajatorului sa imi fie modificat contractul de munca astfel incat sa figurez cu doua functii, cate 4 ore pentru fiecare dintre acestea. Este posibil/legal acest lucru?
Tin sa remarc faptul ca in domeniul contructiilor a proiecta si semna un proiect inseamna a fi responsabil pe viata pentru constructia, structura si solutiile alese in acel proiect, raspunzand penal in caz de probleme.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!

ciprian333, utilizator
ciprian333 a scris:

...Intrebarile care le ridic:
Care este procedura legala in astfel de situatii?
Ce trebuie sa cer angajatorului?
Voi incalca legea daca voi proiecta/semna proiecte pentru a doua specializare (214204-Inginer cai ferate, drumuri si poduri) daca in contractul de munca voi ocupa doar functia de la prima specializare (214201 – Inginer constructii civile, industriale si agricole)? Voi incalca legea daca sunt angajat pe o functie si voi presta in cadrul firmei pentru ambele (214201 si 214204)?
Ma gandeam sa sugerez angajatorului sa imi fie modificat contractul de munca astfel incat sa figurez cu doua functii, cate 4 ore pentru fiecare dintre acestea. Este posibil/legal acest lucru?
Tin sa remarc faptul ca in domeniul contructiilor a proiecta si semna un proiect inseamna a fi responsabil pe viata pentru constructia, structura si solutiile alese in acel proiect, raspunzand penal in caz de probleme.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!

1. Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, va trebui sa incheiati un nou c.i.m. pentru cea de=a doua functie.

2. Exercitarea, fără drept, a unei profesii sau activităţi pentru care legea cere autorizaţie ori exercitarea acestora în alte condiţii decât cele legale, dacă legea specială prevede că săvârşirea unor astfel de fapte se sancţionează potrivit legii penale.
Dar dacă sunt angajat (am contract de munca) cu 4 ore pe o funcție și celelalte 4 ora pe a doua funcție?
Ce ar implica acesta? Costuri pentru angajator și costuri pe mine?
Mulțumesc
Numai daca aveti doua c.i.m., puteti face asa ceva.

Costuri pentru salariat nu exista , ci doar pentru angajator.
Cornel Vasile a scris:

Numai daca aveti doua c.i.m., puteti face asa ceva.

Costuri pentru salariat nu exista , ci doar pentru angajator.

Și care ar fi costurile suplimentare pentru angajat?
Pentru angajat, asa cum am spus, nu exista costuri.