Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme vanzare autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme vanzare autoturism

Am urmatoarea problema : tatal meu a decedat acum 3 ani, detinea un autoturism pe care l-am instrainat acum 2 ani doar pe baza unei chitante , (nu aveam succesiunea facuta ) In momentul de fata sunt proprietarul acestui autoturism ( am facut succesiunea prin trbunal , am hotarire definitiva ) dar cel care detine acum autoturismul nu mai doreste sa faca actele de vanzare-cumparare ,cum ne intelesesem initial !
Cartea de identitate in original al autoturismului este la mine , el are doar talonul ! As dori sa radiez autovehiculul ,intrebarea este daca pot doar cu cartea in original ? Sau daca exista si alte solutii...
Va multumesc anticipat !
Daca cumparatorul vehiculului nu detine CIV este interesant cum executa acesta ITP?
Dv puteti radia vehiculul,incheind declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti vehiculul in fapt si in drept,urmare instrainarii acestuia
In baza declaratiei notariale,solicitati autoritatii fiscale radierea auto pe proprie raspundere
Succes !
Va multumesc mult !Inteleg ca pot face radierea de la primarie sau si cea de la Politie ?
viorel61, utilizator
Parcurgand procedura anterior postata puteti finaliza procedura de radiere auto din evidenta autoritatii financiare
Radierea auto din evidenta politiei rutiere este institutie speciala,irevocabila care are ca si consecinta interzicerea definitiva a circulatiei vehiculului pe drumurile publice