Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calculul cotei indivize
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calculul cotei indivize

Un proprietar(de fapt 3) are pe langa apartament o camera la demisol( in afara de boxa)in contractul de cumparare si intabulare,se poate aduna suprafata acestei camere la suprafata utila a apartamentului pentru calculul cotei indivize(HG 1588 art.45-ca spatiu cu alta destinatie).Va multumesc anticipat.
are pe langa apartament o camera la demisol

Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa comunicati date relevante
Ce intelegeti prin are o camera?
Detine calitatea de proprietar asupra respectivei camere ?
Da,proprietarul detine camera la demisol,(alta decat boxa) este inscrisa in Contractul de vanzare-cumparare si intabulata in cartea funciara.
Trebuie sa va uitati in contractul de vanzare-cumparare. Acolo trebuie sa fie prevazuta suprafata utila a apartamentului, adica inclusiv acea camera de la demisol.
Daca in acel doc. de achizitionare a locuintei nu este prevazuta si camera suplimentara, as. prop.poate sa-i adauge la sup. utila existenta, sup. utila a camerei de la demisol - sau eventual, functie de situatie, sa faca demersurile necesare ca acele camere sa le inchirieze celor 3 proprietari (cu aprobarea majoritatii prop.), iar sumele obtinute sa intre in fondul as. prop.
Deci, functie de situatie, as, prop. poate sa interpreteze, iar dvs. sa expuneti topicul mai clar, sa intelegem si noi...
Succes!
Adam Grecu, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns.
In contractul de vanzare cumparare vechi din 1994 este inscrisa acea camera de la subsol dar impreuna cu boxa ,sunt in schita, in afata suprafetei utile a apartamentului si sunt adunate suprafetele(camera,boxa,logii,balcoane) pentru suprafata totala.Comitetul executiv a hotarat adunarea la suprafata utila a apartamentului a suprafetei acelei camere de la subsol si a recalculat cota indiviza.O fi bine sau nu?