Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suprafața utilă
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suprafața utilă

La calculul cotelor lunare de întretinere la suprafata utilă se înclud unde este cazul boxele de la subsol s au camerele de serviciu de pe paliere?
Raspunsul este conditionat de natura spatiului si calitatea locatarului
Daca locatarul detine calitatea de proprietar asupra boxei ii revine obligatia sa achite cota aferenta
Spatiile de pe paliere reprezinta parte comuna
Camerele situate pe palier nu reprezintă parte comună sunt în proprietate individuală a unor locatari din bloc.
DumitruParaschiv, utilizator
Domnule Paraschiv,
Ati primit un raspuns destul de bun de la @ynocentta. De fapt ce doriti sa intrebati?
Luati-va contractul de vanzare-cumparare si studiati-va cifrele. O sa gasiti acolo suprafata utila, eventual cota-parte indiviza de proprietate.
Pe listele de plata, in dreptul fiecarui proprietar trebuie sa se gaseasca ori valoare sup. utile, ori procentul c.p.i. - functie de care as. prop. va repartizeaza costurle comune.
Faptul ca unele spatii de pe casa scarii sunt ocupate de catre unii proprietari, nu inseamna ca acestea ar apartie proprietarilor. Informati-va si discutam si aceasta posibilitate, da?
Concret vin cu următoarea precizare:

Conform releveu corp de proprietate

Total suprafață utilă = 53,32 mp
Balcon = 3.15 mp
Suprafața apartament = 56,47
Boxă subsol 3,24 mp
Cameră serviciu etaj 4 = 5,63 mp
Suprafața apartament cu anexe = 65,34 mp

Care este suprafața care trebuie luată pentru calculul cotelor lunare: 53,32 mp s au 65,34 având incluse boxa și camera de serviciu?
DumitruParaschiv, utilizator
In contract trebuie sa mai aveti un element: cota-parte indiviza de proprietate. Cat este acest procent si cum a rezultat acesta?
Apoi, trebuie sa observati ca in contract aveti distint:
- suprafata utila a locuintei: 53,32 mp;
- balcon: 3,15 mp; suprafata balconului nu intra in suprafata utila, ci in suprafata totala a apartamentului;
Pana aici este clar ca deocamdata sup. utila este doar 53,32 mp.
Daca dvs. aveti, prin contract si o boxa cu suprafata de 3,24 mp, precum si o camera de serviciu de 5,63 mp - este alta discutie pe care eu nu stiu sa o interpretez.
Nu stiu cum sa interpretez boxa. Daca si ceilalti proprietari au o asemenea boxa sau nu, daca aceasta boxa provine din subsolul tehnic (proprietate comuna) si dezvoltatorul a construit si vandut in pretul locuintei si aceasta boxa. Apoi, acea camera de serviciu care in mod sigur provine tot din suprafata comuna, dar dezvoltatorul a inclus-o in apartamentul dvs. ca sa obtina un pret mai bun...
Asadar, in mod normal, dezvoltatorul, a vandut ceva ce mai vanduse si celorlalti vecini ai dvs...
In fine, daca in actele de proprietate rezulta o suprafata totala de 65,34 mp, rezulta ca dvs. aveti o suprafata utila de 65,34 - 3,15 mp (balconul) = 62,19 mp.

Acum as dori sa ne spuneti cinstit, cum gestioneaza as. prop. aceasta situatie? dar ceilalti proprietari care mai au boxe si alte anexe? Sunt foarte curios!