Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie

Buna ziua,
Dupa cum am mai spus am 33 ani vechime, 11 ani grupa I 2 ani si 10 luni grupa II, 5 ani de facultate la zi si 9 luni armata.Am primit deja un raspuns ca as pute iesi la pensie la 59 ani si 6 luni.
De curand am aflat ca ar fi probleme cu 5 ani de grupa I din cei 11 si anume:
- in anul 1993 am dat concurs si am obtinut functia de dispecer la SNCFR - Directia Generala Miscare. Acum cand am cautat in documentele mele am gasit ca in actul prin care sunt numit pe post scrie ca am detinut functia de dispecer - grupa III ?. In cartea de munca in perioada 1993 - 1998 scrie doar functia - dispecer - dar la spor se precizeaza - spor de munca grea feroviara 15 %. Pentru perioada 1993 - 1998 in cartea de munca nu apare vreo precizare cu perioada de munca la grupa I.
In anul 1998 odata cu scindarea SNCFR am fost preluat de SNCFR Marfa SA pe aceeasi functie - dispecer -iar in cartea de munca se precizeaza ca in perioada 1998 - 2000 am lucrat in gupa I de munca in proportie de 100% adica 2 ani de grupa I. In toata perioada 1993 - 2000 am ocupat practic acelas post in acelas serviciu.Metionez ca mai am 4 ani si 5 luni de grupa I cand am fost sef statie coordonator si care sunt mentionati in cartea de munca.
Ce se intampla cu cei 5 ani cand se spune ca am ocupat functia de dispecer dar la grupa III cu toate ca am avut spor de munca grea , desi functia de dispecer calea ferata conform legii 50/1990 prin adaugari ulterioare apare la grupa I de munca ?
Cum se poate repara, consider eu, inexactitatea din actul prin care sunt numit in functie si care este metionat in cartea de munca?

Multumesc
Solicitati firmei unde ati lucrat/ firmei care a preluat arhiva, eliberarea unei adeverinte intocmite conform anexei 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare pentru perioada respectiva, pentru confirmarea grupei de munca in care ati lucrat.
Daca SNCFR a intocmit documentele cerute de Ordin MMPS nr. 50/ 1990 completat la data 31.08.1994 si functia de dispecer a fost mentionata ca fiind incadrata in gr.I de munca, iar dvs. ati fost nominalizat prin decizia interna a angajatorului in grupa de munca, puteti primi adeverinta in sensul dorit.
Sporul de care amintiti nu are legatura cu grupa de munca.
POPA GHEORGHE a scris:

Solicitati firmei unde ati lucrat/ firmei care a preluat arhiva, eliberarea unei adeverinte intocmite conform anexei 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare pentru perioada respectiva, pentru confirmarea grupei de munca in care ati lucrat.
Daca SNCFR a intocmit documentele cerute de Ordin MMPS nr. 50/ 1990 completat la data 31.08.1994 si functia de dispecer a fost mentionata ca fiind incadrata in gr.I de munca, iar dvs. ati fost nominalizat prin decizia interna a angajatorului in grupa de munca, puteti primi adeverinta in sensul dorit.
Sporul de care amintiti nu are legatura cu grupa de munca.

Am gasit un act nr.1638/7.06.1990 aprobat de Ministerul Muncii si Protectiei Socilae care costituie completare la ordinul 125/1990 si care cuprinde listele cu meseriile si functiile din unitaile de cale ferata care sunt prevazute la grupa I si II in vederea pensoinarii in care functia - dispecer calea ferata - se incadreaza la grupa I . Problema este ca prim decizia interna a angajatorului am fost incadrat gresit - cred eu - la grupa III de munca, desi functia conform actului amintit mai sus este incadrata la grupa I.
Adresa de care amintiti a fost inserata in ordinul nr. 50 completat la 31.08.1994.
Banuiesc ca firma nu a reactualizat documentele ca urmare a ordinului completat sau dvs. nu ati fost nominalizat in grupa de munca.
Solutie este sa va adresati instantei de judecata si sa cereti acesteia sa aprobe o expertiza tehnica judiciara in specializarea protectia muncii.
Buna seara. Imi puteti da si mie acea lista 1638/1990?Multumesc!