Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locatar deranjat de exercițiile la pian din vecini. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locatar deranjat de exercițiile la pian din vecini. Există soluții pentru această problemă?

Vecinul din apartamentul vecin ,si-a inscris copilul la scoala de muzica .Exersarile la pian se aud din toate colturile apartamentului meu ,practic nu pot sa stau nicaiaeri fara sa aud aceeasi bucata repetatata la nesfarsit .Are dreptul sa ma deranjeze ?Ce pot face pentru a-i restrange programul la maxim 2 ore /zi ?
Admin, administrator
Exista posibilitatea de a sesiza Directia judeteana de sanatate publica in scris, cu nr. de inregistrare/ data pentru ca in afara orelor mentionate in Legea nr. 61/ 1991 republicata sa efectueze contra cost determinari de zgomot in apartamentele vecine celui in care are loc exersarea la pian si sa emita buletine de determinare noxa zgomot in care valoarea determinata se compara cu o valoare maxim admisa la limita incintei in care se inregistreaza zgomotul. Aceste buletine de determinare va pot fi utile in instanta si daca depasirile de zgomot sunt frecvente, instanta poate decide un antifonarea respectivului apartament si/ sau limitarea programului de exersare la un interval de timp in conditiile in care zgomotul depaste limita admisa.
Solutia cu instanta este de durata si este greu de apreciat care va fi hotararea data.
Cateva informatii despre valoarea nivelului de zgomot maxim admis gasiti aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Da,multumesc pentru raspuns ,i-am sugerat si eu aceasta varianta ,dar mi-a spus ca dupa ce a investit in cumpararea unui pian in nici un caz nu va face o noua investitie .In plus cumpararea pianului a fost facuta tocmai in scopul de a exersa acasa ,intrun mediu confortabil si nu in alta parte ...deci o sa murim ascultand nesfarsitele exersari la pian ,probabil :(
Multumesc pentru indicatii ,voi incerca si aceasta cale ,daca in continuare pastreaza aceeasi atitudine si nu reusim o intelegere amiabila .
Eu as baga bormasina in pereti odata cu ei...cred ca nu s-ar mai putea concentra pe exersare si ar veni ei la negocieri....daca altfel nu se poate!
Domnule Vali ,ideea cu bormasina nu este prea rea ...daca ma gindesc bine cred ca ar fi mai putin costisitoare ,mai rapida si cu siguranta mai de efect decit alte metode sugerate :) ...cu toate acestea de unde atitia pereti de gaurit ?