avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Poti fi amendat de un politist local daca traversezi ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Poti fi amendat de un politist local daca traversezi strada printr-un loc nepermis???

Poti fi amendat de un politist local daca traversezi strada printr-un loc nepermis???
Daca raspunsul este afirmativ va rog sa spuneti ce lege sau hg ii da acest drept.
Cel mai recent răspuns: Mark_Mark , utilizator 10:50, 2 Octombrie 2017
ART. 7=LEGE nr. 155/iulie 2010 poliţiei locale
În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia locală are următoarele atribuţii:
j) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor rutiere de către pietoni, biciclişti, conducători de mopede şi vehicule cu tracţiune animală;
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda circulatie dmdaniel dmdaniel Buna ziua! Va rog, am si eu o nelamurire: Am inteles ca exista sau va fi propusa o lege prin care orice politist, chiar daca nu e de la circulatie, te ... (vezi toată discuția)
Amenda politia locala cristian.borz cristian.borz Buna ziua! Am o întrebare legat de un articol al doamnei Simona Voiculescu din 4decembrie 2017 si care se refera acordarea de prerogative sporite pentru ... (vezi toată discuția)
As vrea sa stiu metulica metulica as vrea sa stiu daca politia locala poate aplica sanctiuni pentru oprire interzisa iar ca motivare pe pv de contraventie scriu ,,conf OUG 195/2002 PRECIZEZ ca ... (vezi toată discuția)