Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Poti fi amendat de un politist local daca traversezi ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Poti fi amendat de un politist local daca traversezi strada printr-un loc nepermis???

Daca raspunsul este afirmativ va rog sa spuneti ce lege sau hg ii da acest drept.
ART. 7=LEGE nr. 155/iulie 2010 poliţiei locale
În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia locală are următoarele atribuţii:
j) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor rutiere de către pietoni, biciclişti, conducători de mopede şi vehicule cu tracţiune animală;
Multumesc pentru raspuns.