Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual cu o minoră în prezent însărcinată. Ce ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual cu o minoră în prezent însărcinată. Ce prevede legea în acest caz?

as dori daca se poate sa ma ajute cineva ce mi se poate intampla daca am intretinut relatii sexuale cu o fata care are 15 ani iar in urma actului sexual a ramas insarcinata.eu am 21 de ani iar totul a fost de comun acord sa avem un copil impreuna si sa se mute la mn.nu sunt primul cu care a intretinut relatii sexuale .in concluzie cand vor afla parintii ei si sa presupunem ca vor sesiza politiia ce ar trebuii sas fac?
Admin, administrator
Avea implinita varsta de 15 ani cand ati inceput sa intretineti raporturi sexuale?
Din pacate nu
ART. 220
Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
#M11
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 şi 18 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi dacă:
a) minorul este membru de familie al majorului;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia deosebit de vulnerabilă a acestuia, ca urmare a unui handicap psihic sau fizic ori ca urmare a unei situaţii de dependenţă;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1) şi (2) se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este membru de familie;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
#B
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
#M11
(6) Tentativa la infracţiunile prevăzute în alin. (1) - (4) se pedepseşte.

Deci in concluzie nu trebuie sa se ajunga la politie.cea mai rezonabila solutie este sa cad cu ei la intelegere corect?
Buna ziua!

Daca are 15 ani nu e nicio problema. Ati scapat de dosar penal.

Cu stima.