Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual cu o minoră în prezent însărcinată. Ce ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual cu o minoră în prezent însărcinată. Ce prevede legea în acest caz?

as dori daca se poate sa ma ajute cineva ce mi se poate intampla daca am intretinut relatii sexuale cu o fata care are 15 ani iar in urma actului sexual a ramas insarcinata.eu am 21 de ani iar totul a fost de comun acord sa avem un copil impreuna si sa se mute la mn.nu sunt primul cu care a intretinut relatii sexuale .in concluzie cand vor afla parintii ei si sa presupunem ca vor sesiza politiia ce ar trebuii sas fac?
Admin, administrator
Casatoria ori relatia de cuplu nu va exonereaza de raspundere penala.
Nici nu se poate casatori daca fata are 15 ani.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Sa inteleg ca am incurcato
Chiar daca s-ar incheia o casatorie cand fata ar implini varsta de 16 ani ( cu incuviintarea parintilor si a instantei de tutela , ori cu incuviintarea instantei de tutela ) , raspunderea penala subzista.
Deci cel mai convenabil pentru mine ar fi sa nu se ajunga pana acolo corect?