avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual cu o minoră în prezent însărcinată. Ce ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual cu o minoră în prezent însărcinată. Ce prevede legea în acest caz?

as dori daca se poate sa ma ajute cineva ce mi se poate intampla daca am intretinut relatii sexuale cu o fata care are 15 ani iar in urma actului sexual a ramas insarcinata.eu am 21 de ani iar totul a fost de comun acord sa avem un copil impreuna si sa se mute la mn.nu sunt primul cu care a intretinut relatii sexuale .in concluzie cand vor afla parintii ei si sa presupunem ca vor sesiza politiia ce ar trebuii sas fac?
Ultima modificare: Marți, 3 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: liviu879 , utilizator 19:51, 4 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Casatoria ori relatia de cuplu nu va exonereaza de raspundere penala.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici nu se poate casatori daca fata are 15 ani.
Ultima modificare: Marți, 3 Octombrie 2017
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Sa inteleg ca am incurcato
Chiar daca s-ar incheia o casatorie cand fata ar implini varsta de 16 ani ( cu incuviintarea parintilor si a instantei de tutela , ori cu incuviintarea instantei de tutela ) , raspunderea penala subzista.
Deci cel mai convenabil pentru mine ar fi sa nu se ajunga pana acolo corect?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act sexual consimțit cu o minoră de 15 ani. ce consecințe poate avea plângerea penală pe care a depus-o ulterior? Mariusrata Mariusrata Aș dori să aflu va rog frumos daca am avut un act sexual cu o minora de 15 ani și ceva cu voia ei deci nici macar nu am atins-o violent sau sa o ... (vezi toată discuția)
Este sau nu corupere de minori? Switcher Switcher Buna! Am 18 ani si am intretinut relatii sexuale acum cateva saptamani cu prietena mea care avea pe atunci 13 ani si o saptamana, iar ea a fost de acord Am ... (vezi toată discuția)
Vă rog să mă ajutați Alex955 Alex955 Am o prietena care are 17 ani și suntem de doi ani și ceva împreună și acum ni am cerat foarte rău și mă santajeaza ca se duce la poliție sa depună ... (vezi toată discuția)