avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... sentinta de divort spaniola?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

sentinta de divort spaniola?

de la judecatoria din spania miau eliberat o copie dupa sentinta de divort am duso la notar in spania am legalizato am apostilao am traduso am legalizato traducerea si am apostilao si am presentato brasov nu o acepta imi zice ca e copie ca vor originalul migo o judecatoria nu elibereaza originally ce pot sa fac ca sa inscriu divortul in romania
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In Romania exista copie simpla si copie legalizata de catre instanta, acela este originalul..Presupun ca situatia este la fel si in Spania. Probabil dvs v-ati dus la notar cu o copie simpla.
am dus actul legalizat si apostilat de notar spaniol traducerea legalizata si apostilata de notar spaniol care mi la dat judecatoria spaniola si nu o acepta
Ultima modificare: Marți, 3 Octombrie 2017
Adrian Adrian, utilizator
Da. In Romania, hotararea comunicata acasa nu este copie legalizata. Chiar daca acea copie este legalizata la notar nu este acelasi lucru cu legalizarea instantei. Luati legatura cu instanta care a emis-o, sa va spuna care este procedura si in ce consta originalul hotararii, ce stampile trebuie sa aiba.
La fel puteti intreba si la Directia unde ati vrut sa depuneti actele.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Hotararea trebuie ramasa definitiva, dupa care apostilata. Stampila de definitiv o aplica instanta spaniola, In Romania sentinta definitiva si apostilata o traduceti si o legalizati la un notar roman. Daca in hotarare nu scrie ce nume veti purta dupa divort, daca aveti copiii, custodia acestora si domiciliul lor, va trebui ca ambii soti sa dati declaratii la un notar roman(ori la unul din strainatate dar care sa aiba apostila de la Haga/dupa care le traduceti in Romania) cu privire la aceste aspecte. Hotararea spaniola definitiva si apostilata o veti preda, in original, la starea civila de la locul unde v-ati casatorit, impreuna cu traducerea legalizata la un notar roman, declaratiile dvs. si ale fostului partener cu privire la nume dupa divort si declaratiile cu privire la copiii, impreuna cu certificatul de casatorie in original si copie dupa certif. de nastere ale dvs. si copiilor(daca aveti), copii dupa actele de identitate. Se trimite pentru aprobare la DEPABD, dureaza 30 de zile.
Justitiarul711 a scris:

Hotararea trebuie ramasa definitiva, dupa care apostilata. Stampila de definitiv o aplica instanta spaniola, In Romania sentinta definitiva si apostilata o traduceti si o legalizati la un notar roman. Daca in hotarare nu scrie ce nume veti purta dupa divort, daca aveti copiii, custodia acestora si domiciliul lor, va trebui ca ambii soti sa dati declaratii la un notar roman(ori la unul din strainatate dar care sa aiba apostila de la Haga/dupa care le traduceti in Romania) cu privire la aceste aspecte. Hotararea spaniola definitiva si apostilata o veti preda, in original, la starea civila de la locul unde v-ati casatorit, impreuna cu traducerea legalizata la un notar roman, declaratiile dvs. si ale fostului partener cu privire la nume dupa divort si declaratiile cu privire la copiii, impreuna cu certificatul de casatorie in original si copie dupa certif. de nastere ale dvs. si copiilor(daca aveti), copii dupa actele de identitate. Se trimite pentru aprobare la DEPABD, dureaza 30 de zile.

Alte discuții în legătură

Inregistrare sentinta de divort din spania G Darie G Darie Buna ziua, Doresc sa înregistrez sentința de divort efectuat in Spania, in România deoarece am nevoie pentru a renova pașaportul Imi puteți spune va ... (vezi toată discuția)
Sentinta divort spania pt inregistrare divort si recunoastere in romania ContSters438599 ContSters438599 Stimat/a domna domn Am trimis in bucuresti la tribunal prin Registrul civil din Navodari dosarul cu sentinta de divort in limba spaniola in original si ... (vezi toată discuția)
Inscriere casatorie si divort in romania cristiancosmin cristiancosmin buna. am o problema si sper sa ma puteti ajuta. eu locuiesc din 2002 in spania. m-am casatorit in barcelona cu o spaniola in 2003 si m-am divortat in 2010 dar ... (vezi toată discuția)