Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Inregistrare sentinta de divort din Spania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Inregistrare sentinta de divort din Spania

Buna ziua,
Doresc sa înregistrez sentința de divort efectuat in Spania, in România deoarece am nevoie pentru a renova pașaportul
Imi puteți spune va rog ce acte am nevoie in Romania ?
O sa merg personal si am nevoie de aceste informații
Multumesc mult, astept răspuns
Hotararea trebuie recunoscuta de catre instantele romanesti si apoi se poate inregisra la starea civila divortul.
va trebui sa traduceti si sa legalizati -apostilati toate actele: minuta - sentinta divortului , dovada ca procesul este incheiat , dovada ca sentinta divortului a fost transcrisa in registrul starii civile din spania in cazul in care casatoria a fost facuta in spania, certificatul de casatorie pe marginea caruia se insemneza mentiunea divortului, asta tot in cazul in care ati avut inregistrata casatoria in registrul starii civile spaniole .Veti cere inregistrarea divortului in registrul starii civile in romania, Sentinta de divort este recunoscuta direct in tara, nu e necesar vreo recunoastere de catre tribunalul din romania . Acestea sunt informatii cu titlu informativ si nu pretind ca sunt exhaustive.

G Darie a scris:

Buna ziua,
Doresc sa înregistrez sentința de divort efectuat in Spania, in România deoarece am nevoie pentru a renova pașaportul
Imi puteți spune va rog ce acte am nevoie in Romania ?
O sa merg personal si am nevoie de aceste informații
Multumesc mult, astept răspuns

Send, utilizator
Sentinta sa fie definitiva si apostilata. Traduceti sentinta in Romania la un traducator si o legalizati la un notar. Tot la notar dati declaratie cu privire la numele dvs. si al sotului dupa divort si cu privire la copiii minori(daca aveti), cui I-au fost incredintati cu autoritatea parinteasca si la cine au domiciliul. Buletinul dvs. sa fie valabil, certif. de casatorie si de nastere ale dvs. sot (daca mai dat de el)si copii. Dureaza cam 2 luni pana se aproba. Cererea o depuneti la starea civila de la locul casatoriei. Se trimite spre aprobare la DEPABD Bucuresti. Dupa aprobare se inscrie mentiune de divort pe marginea actului dvs. de casatorie, iar dvs. solicitati ulterior un certificat de casatorie cu mentiunea de divort inscrisa. Cu acest certificat mergeti la evidenta persoanelor si solicitati schimbarea cartii de identitate pe numele de fata.
Justitiarul711, utilizator
BIU55